Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Stanisław Motty

Łukasz Augustyn Stanisław Motty

Łukasz Augustyn Stanisław Motty (1826-1900) był polskim działaczem społecznym, politycznym oraz prawnikiem, urodzonym w Poznaniu. Był synem Jana Baptysty, spolonizowanego Francuza, oraz Apolonii z Herwigów. Jego rodzina miała znaczący wpływ na życie społeczne regionu; brat Marceli był nauczycielem i działaczem, a siostra Walentyna wyszła za przemysłowca Hipolita Cegielskiego.

Reklama

Wykształcenie i kariera

Motty kształcił się w gimnazjum Fryderyka Wilhelma w Poznaniu, a następnie studiował prawo w Berlinie i Heidelbergu. Wziął udział w powstaniu 1848 oraz w powstaniu styczniowym, gdzie zasiadał w wielkopolskich władzach powstańczych. Jego działania koncentrowały się na pracy organicznej, a nie na walce zbrojnej.

Przez wiele lat pełnił funkcję sędziego i radcy sądu okręgowego w Poznaniu (1849-1899). Był również aktywnym uczestnikiem życia politycznego, zasiadając w parlamentach niemieckich. W latach 1863-1866 był posłem na sejm pruski, a w 1867 został posłem w parlamencie Związku Północnoniemieckiego. Od 1885 ponownie zasiadał w sejmie pruskim, a w 1898 został wybrany do parlamentu Rzeszy.

Reklama

Działalność polityczna

Motty reprezentował konserwatywne poglądy i krytykował rząd niemiecki, domagając się praw dla Polaków. Jego działania obejmowały:

  • Obronę Polaków więzionych po powstaniu styczniowym.
  • Sprzeciw wobec germanizacji i działań Komisji Kolonizacyjnej.
  • Domaganie się prawa używania języka polskiego w szkolnictwie.
  • Poszerzenie praw obywatelskich dla Polaków.

Życie osobiste

Motty był dwukrotnie żonaty i miał trzy córki z drugą żoną, Michaliną Danysz. Jego córka Paulina wyszła za mąż za kuzyna, Stefana Cegielskiego.

Bibliografia

  • Zdzisław Grot, Stanisław Motty, w: Wielkopolski słownik biograficzny, Warszawa-Poznań 1981, PWN.

Motty pozostaje ważną postacią w historii polskiego ruchu społecznego i politycznego w XIX wieku.

Reklama
Reklama