Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Michalski (działacz robotniczy)

Stanisław Michalski

Stanisław Michalski, znany także jako Michał, Bismarck oraz Stanisław Jurkiewicz, urodził się 7 listopada 1881 roku w Zawadzkim Lesie. Zmarł 14 maja 1966 roku. Był polskim działaczem ruchu robotniczego i członkiem różnych partii socjalistycznych.

Michalski był synem Walentego i Teodory, rolników, i ukończył cztery klasy szkoły powszechnej. Po śmierci ojca w 1891 roku, przeniósł się z siostrami do Łodzi w poszukiwaniu pracy. Rozpoczął karierę zawodową jako zamiatacz w przędzalni Geyerów, a szybko zaangażował się w działalność socjalistyczną, co doprowadziło do jego wielokrotnego aresztowania.

W 1902 roku wstąpił do Socjaldemokratycznej Partii Królestwa Polskiego i Litwy (SDKPiL). Służbę wojskową odbył w latach 1902-1904, a po powrocie do Łodzi zorganizował strajk w Zakładach Przemysłu Bawełnianego J. Kindermana, za co został skazany na pół roku więzienia. Pracując w Fabryce Wyrobów Wełnianych L. Wyszewiańskiego, szkolił nowych członków SDKPiL.

W 1907 roku uczestniczył w V Zjeździe Socjaldemokratycznej Partii Robotniczej Rosji w Londynie. Po powrocie został aresztowany, jednak dzięki pomocy partii udało mu się uciec za granicę, gdzie władze carskie wydały na niego wyrok śmierci.

Przebywał w Saksonii, a następnie wyjechał do Porto Alegre w Brazylii, gdzie kontynuował działalność robotniczą. Po powrocie do Europy w 1910 roku pracował w Bremie, Werdau i Forst. Po wybuchu I wojny światowej, jako poddany rosyjski, był aresztowany, ale w 1918 roku zorganizował radę delegatów robotniczych w Forst.

Po wojnie osiedlił się w Łodzi, gdzie aktywnie działał w Komunistycznej Partii Polski oraz w związkach zawodowych. W czasie II wojny światowej kontynuował pracę w łódzkich fabrykach. W 1945 roku dołączył do Polskiej Partii Robotniczej (PPR) i objął kierownictwo w jednej z łódzkich fabryk. Od 1948 roku był członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR) i został odznaczony Orderem Sztandaru Pracy I klasy.

Publikacje

Jego wspomnienia, zatytułowane Na obu brzegach Atlantyku, zostały opublikowane w zbiorze Wspomnienie weteranów rewolucji 1905 i 1917 roku w 1967 roku.

Bibliografia

  • Lucjan Kieszczyński, Stanisław Michalski, w: Polski Słownik Biograficzny, tom XX, 1975