Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Stanisław Krygielski

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Stanisław Krygielski

Stanisław Krygielski (1886-1965) był polskim duchownym i członkiem zakonu kapucynów. Urodził się 16 października 1886 roku, a zmarł 21 kwietnia 1965 roku w Choroszczynce.

Życiorys

Krygielski był bratem Feliksa Krygielskiego. W 1899 roku rozpoczął studia z zakresu filozofii i teologii w Ziemi Świętej. Święcenia kapłańskie otrzymał z rąk kardynała Camasci, patriarchy Jerozolimy. W 1914 roku został aresztowany jako obywatel rosyjski i otrzymał nakaz opuszczenia Palestyny. Po powrocie do Polski, w 1914 roku, razem z bratem zgłosił się do pracy w diecezji tiraspolskiej.

W 1917 roku był wikariuszem parafii w Jekatierinosławiu, a następnie pracował w Odessie, gdzie wspierał około 30-tysięczną kolonię polską. W 1922 roku został aresztowany przez władze bolszewickie i dwukrotnie skazany na śmierć. W 1926 roku jego siostra Genowefa wykupiła go z więzienia za 600 dolarów. Po wyjściu na wolność, Krygielski pracował w archidiecezji wileńskiej, gdzie zorganizował parafię w Łańcewie Ługu, budując kościół i szkołę.

W 1934 roku przeniósł się do diecezji podlaskiej, gdzie najpierw był wikariuszem w Wilczyskach, a od 1936 roku proboszczem w Choroszczynce. W Choroszczynce zbudował drewniany kościół oraz ogrodził go betonowym parkanem. Podczas II wojny światowej pełnił rolę kapelana Armii Krajowej w rejonie Piszczac. Po wojnie pozostał w Choroszczynce, gdzie został pochowany obok swojej rodziny.

Ordery i odznaczenia

  • Złoty Krzyż Zasługi (9 listopada 1932)

Przypisy

  • Kapelani Armii Krajowej
  • Odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi (II Rzeczpospolita)
  • Ofiary represji w ZSRR
  • Polscy prezbiterzy kapucyńscy

„`