Stanisław Kostka Nowakowski
Stanisław Kostka Nowakowski (ur. 1763, zm. 23 listopada 1841) był polskim szambelanem, masonem i adwokatem. Urodził się w Rogach, a swoją karierę polityczną rozpoczął jako poseł na sejm Księstwa Warszawskiego w 1812 roku. Pełnił również funkcje posła w sejmie Królestwa Kongresowego w 1820 roku i w sejmie powstania listopadowego w 1831 roku.
Życiorys
Nowakowski był synem Tomasza, a jego dziadek Jan Nowakowski otrzymał tytuł szlachecki w 1764 roku. W 1806 roku stał się właścicielem Biłgoraja oraz rezydencji w Rożnówce. Ożenił się dwukrotnie, najpierw z Eleonorą Radziwiłł, a po jej śmierci z Teresą Jadwigą Szczygielską.
Był związany z Janem Henrykiem Dąbrowskim i aktywnie uczestniczył w tworzeniu legionów. Nowakowski był również jednym z założycieli lwowskiej loży wolnomularskiej „Równość Doskonała” w 1785 roku oraz członkiem loży „Bracia Polacy Zjednoczeni” w Warszawie. Po klęsce Napoleona przystąpił do prorosyjskiej loży „Jedność Słowiańska”, gdzie pełnił różne funkcje, w tym mistrza katedry.
Jako poseł na sejm powstania listopadowego podpisał akt detronizacji Mikołaja I Romanowa, jednak 16 maja 1831 roku zrezygnował z mandatu posła. Zmarł w 1841 roku i został pochowany w kościele pw. Trójcy Świętej w Biłgoraju.
Podsumowanie
- Urodziny: 1763, Rogi
- Śmierć: 23 listopada 1841, Warszawa
- Funkcje: szambelan króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, poseł na sejm Księstwa Warszawskiego, Królestwa Kongresowego oraz w powstaniu listopadowym
- Małżeństwa: Eleonora Radziwiłł, Teresa Jadwiga Szczygielska
- Aktywność w masonerii: założyciel lwowskiej loży „Równość Doskonała”, członek loży „Bracia Polacy Zjednoczeni”, twórca loży „Jedność Słowiańska”
- Pochówek: kościół pw. Trójcy Świętej w Biłgoraju