Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Stanisław Helski

Stanisław Helski – Życiorys

Stanisław Helski (1929-2004) był polskim rolnikiem oraz działaczem opozycji antykomunistycznej. Urodził się 29 września 1929 roku w Tereszpolu, a zmarł 23 lipca 2004 roku w Ząbkowicach Śląskich.

Młodość, edukacja i kariera zawodowa

W latach 1943-1944 Helski walczył jako żołnierz Batalionów Chłopskich, a po wojnie został uwięziony w obozie koncentracyjnym na Majdanku. Od 1972 roku prowadził gospodarstwo rolne w Kobylej Głowie koło Ząbkowic Śląskich. W latach 1978-1989 był członkiem Wojewódzkiego Związku Hodowców Owiec w Wałbrzychu.

W wyniku działalności opozycyjnej Helski stanął przed sądem, gdzie został skazany na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz na grzywnę. Po kolejnych próbach ubiegania się o mandat senatorski w 2000 roku, jego starania zakończyły się niepowodzeniem. Pośmiertnie, w 2022 roku, został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Upamiętnienie

2 czerwca 2023 roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu miała miejsce premiera dokumentu „Stanisław Helski. Dlatego” w reżyserii Michała Torza. Film, zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej, zdobył główną nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym o Totalitaryzmach „Echa Katynia” oraz nagrodę główną podczas 15. Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni.

Przypisy i linki zewnętrzne

Helski jest zapamiętany jako znacząca postać w historii opozycji w PRL oraz jako rolnik aktywnie uczestniczący w życiu lokalnej społeczności.