Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Średnica

Chcę dodać własny artykuł

Średnica

Średnica okręgu lub sfery to dowolny odcinek, którego końce należą do danej figury i przechodzą przez jej środek symetrii. W przypadku kół i kul, średnica odnosi się do obwodu i jest najdłuższym odcinkiem w tych figurach. Zazwyczaj oznacza się ją literą d oraz symbolem ⌀.

Średnica zbioru

W kontekście przestrzeni metrycznej (X, d), średnica zbioru A jest największą odległością między dwoma punktami w tym zbiorze, definiowaną jako:

\operatorname{diam}(A) := \sup \left\{d(a,b): a, b \in A \right\}.

Oznacza to, że średnica dotyczy wszystkich ograniczonych podzbiorów przestrzeni metrycznej, a domknięcie zbioru nie powiększa jego średnicy.

Przykłady

  • Dla kół, okręgów, kul i sfer w przestrzeni euklidesowej definicja średnicy pokrywa się z definicją geometryczną.
  • Średnica prostokąta to jego przekątna, to samo dotyczy prostopadłościanu.
  • Graf spójny, w którym odległość między wierzchołkami jest mierzona najkrótszą ścieżką, również ma średnicę, jako zespół skończony.

Symbol średnicy

Symbol średnicy ⌀ przypomina małe „o” z przekreśleniem. W Unicode ma numer 8960 (szesnastkowo 2300) i jest kodowany w HTML jako ⌀ lub ⌀. W systemie Macintosh można go wprowadzić przez tablicę znaków, w kategorii symboli technicznych.

Wiele czcionek nie obsługuje tego symbolu, dlatego często używa się litery ø (Unicode 0248, szesnastkowo 00F8). W LaTeX symbol ten można uzyskać za pomocą komendy \diameter, będącej częścią pakietu „wasysym”.

Warto zauważyć, że symbol średnicy ⌀ różni się od symbolu zbioru pustego oraz norweskiej samogłoski Ø.