Srebrna waza Enmeteny
Srebrna waza Enmeteny, datowana na około 2450 r. p.n.e., pochodzi z sumeryjskiego miasta-państwa Lagasz. Jest ozdobiona reliefem przedstawiającym motywy zwierzęce oraz zawiera inskrypcję wotywną poświęconą bogu Ningirsu. Obecnie znajduje się w Luwrze.
Odnalezienie i historia
Waza została odkryta w 1888 roku przez francuskiego archeologa Ernesta de Sarzeca podczas wykopalisk w Tall Luh (Tello), miejscu, w którym znajdowały się ruiny sumeryjskiego miasta Girsu. Po odkryciu, zabytek został przekazany tureckim władzom, ponieważ teren wykopalisk leżał wówczas w granicach Imperium Osmańskiego. Aktualnie waza jest eksponowana w Luwrze, w skrzydle Richelieu, sali 1a.
Opis wazy
Brzusiec wazy zdobiony jest reliefem w układzie pasowym, na którym znajdują się różne motywy zwierzęce. W górnym pasie przedstawione są leżące cielęta, natomiast w szerszym, dolnym pasie widnieją cztery mityczne ptaki Anzu trzymające w szponach lwy i kozły. Na szyjce wazy, wokół wylewu, umieszczona jest sumeryjska inskrypcja w piśmie klinowym, która wskazuje, że waza została wykonana na polecenie Enmeteny, władcy Lagasz, i miała pełnić funkcje kultowe w świątyni E-ninnu, poświęconej bogu Ningirsu.
Kategoria
- Sumeryjskie zabytki
- Zabytki starożytne w Luwrze