Srebrenica
Srebrenica (cyr. Сребреница) to miasto położone w Bośni i Hercegowinie, w Republice Serbskiej, które jest siedzibą gminy Srebrenica. W 2013 roku liczba mieszkańców wynosiła 4709.
Miasto swoją nazwę zawdzięcza wydobyciu srebra, a obecnie funkcjonują w nim kopalnia soli oraz uzdrowisko. W przeszłości w okolicach Srebrenicy działały również kopalnie ołowiu, cynku i złota. W 1991 roku Srebrenica miała 37 213 mieszkańców, z czego 73% stanowili bośniaccy Muzułmanie, a 25% Serbowie.
Wojna w Bośni i Hercegowinie
W czasie wojny domowej w Bośni i Hercegowinie (1992–1995) Srebrenica stała się strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ, gdzie schroniły się tysiące muzułmańskich uchodźców z terenów opanowanych przez Serbów. Okrążoną enklawę miały bronić holenderskie jednostki UNPROFOR.
9 lipca 1995 roku Serbowie rozpoczęli szturm na miasto. Oddział holenderski nie podjął działań obronnych, co doprowadziło do tego, że cała ludność miasta znalazła się w rękach Serbów. W wyniku tych wydarzeń mieszkańcy oraz uchodźcy zostali wypędzeni, a w kolejnych dniach serbskie oddziały wymordowały ponad 7 tysięcy muzułmańskich mężczyzn i chłopców.
Pamięć o tragedii
W Srebrenicy znajduje się pamiątkowy cmentarz, na którym pochowane są ofiary masakry, w tym 1910 zidentyfikowanych osób ekshumowanych z masowych grobów. Większość muzułmańskich mieszkańców Srebrenicy nie powróciła do swoich domów po wojnie.