„`html
Sośnica
Sośnica to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie podkarpackim, w powiecie jarosławskim, w gminie Radymno. Miejscowość znajduje się na lewym brzegu rzeki San i jest jedną z większych wsi w tej gminie.
Części wsi
Sośnica składa się z kilku części, jednak szczegóły dotyczące ich nazewnictwa nie zostały uwzględnione w niniejszym opisie.
Historia
Historia Sośnicy sięga XV wieku, kiedy to w 1450 roku wieś była własnością Jana z Pilczy, wnuka Ottona. W 1478 roku odziedziczył ją jego syn Otto, który później został podkomorzym lubelskim. W 1589 roku wieś była szlachecka i znajdowała się w ziemi przemyskiej, województwa ruskiego.
W XVII wieku właścicielami Sośnicy była rodzina Korniaktów. W 1603 roku wieś została napadnięta przez Stanisława Stadnickiego, a właściciel Konstanty Korniakt został uwięziony. W 1593 roku książę Aleksander Ostrogski wyswobodził Jarosław z rąk Tatarów, atakując w kierunku Sośnicy.
W okresie II Rzeczypospolitej Sośnica należała do powiatu jarosławskiego w województwie lwowskim. W latach 1945-1946 wieś była miejscem brutalnych działań nacjonalistów ukraińskich, którzy zamordowali sześciu Polaków oraz zniszczyli wiele gospodarstw. W latach 1975-1998 Sośnica leżała w województwie przemyskim.
Do 1939 roku w Sośnicy istniał dwór, którego właścicielami byli Ludgarda i Adam Stadniccy. Przed II wojną światową kierownikiem lokalnej szkoły był kpt. Władysław Ważny, znany późniejszy bohater walki przeciwko niemieckim wyrzutniom V1 i V2 we Francji.
Osoby związane z miejscowością
- Tadeusz Kensy – działacz przedsierpniowej opozycji demokratycznej w PRL oraz członek „Solidarności”.
Linki zewnętrzne
- Kategoria: Sośnica (województwo podkarpackie)
- Kategoria: Wsze Korniaktów herbu Krucini
- Kategoria: Wsze szlacheckie I Rzeczypospolitej (województwo ruskie)
- Kategoria: Wsze w powiecie jarosławskim
„`