Solina – informacje ogólne
Solina to wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Zgodnie z danymi z 2011 roku, miejscowość zamieszkiwało 426 osób.
Historia
Solina została po raz pierwszy wspomniana w 1426 roku w dokumencie dotyczącym dóbr Kmitów. W drugiej połowie XV wieku wieś została ponownie lokowana na prawie wołoskim. Wówczas znajdowała się w ziemi sanockiej województwa ruskiego, a jej właścicielem był Mikołaj Stadnicki.
W XIX wieku majątek w Solinie należał do Franciszka Leszczyńskiego oraz Józefa Jaszowskiego. Franciszek Leszczyński, uczestnik powstania styczniowego, był właścicielem majątku do 1904 roku. W przededniu II wojny światowej wieś znajdowała się w powiecie leskim województwa lwowskiego. W latach 1944–1945 nacjonaliści ukraińscy zamordowali 29 Polaków.
Warto zaznaczyć, że historyczna wieś Solina znajdowała się w innym miejscu, na wschodnim brzegu Sanu, i została zatopiona w wyniku budowy zapory w 1968 roku. Nowa wieś została ulokowana na zachodnim brzegu Sanu, na południe od Zabrodzia. W latach 1975–1998 Solina była częścią województwa krośnieńskiego.
Jezioro Solińskie
W pobliżu wsi znajduje się Jezioro Solińskie, które powstało w 1968 roku w wyniku spiętrzenia rzek San i Solinka. Obecnie Solina jest popularnym ośrodkiem sportów wodnych oraz przystanią dla statków spacerowych.
Kolej gondolowa Solina
1 lipca 2022 roku Polskie Koleje Linowe uruchomiły kolej gondolową „Solina”, która łączy dolną stację Plasza z górną stacją na górze Jawor. Długość trasy wynosi 1580 metrów, a różnica wysokości między stacjami to 100 metrów. Gondole pokonują trasę w około 5 minut z prędkością 6 m/s.