Dzisiaj jest 20 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka

Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka (SPCzS) to międzynarodowy ruch społeczny, który powstał na początku lat 80. XX wieku, w wyniku współpracy opozycji demokratycznej w Polsce i Czechosłowacji. Zarejestrowany jako stowarzyszenie w 1991 roku, jego celem jest wspieranie wymiany informacji oraz inicjatyw demokratycznych w obu krajach.

Powstanie i działalność w latach 1981-1990

Ruch zainicjowano w październiku 1981 roku, kiedy działacze opozycyjni z Polski i Czechosłowacji spotkali się w Pradze. Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce w grudniu 1981 roku, działalność SPCzS została wstrzymana do marca 1982 roku.

W latach 1982-1984 skupiono się na organizacji punktów przerzutowych dla niezależnych wydawnictw oraz informacji. SPCzS zorganizowała sieć kurierów do transportu literatury i dokumentów między krajami. W 1983 roku złożono wspólny protest przeciwko represjom wobec działaczy Karty 77 oraz „Solidarności”. W kolejnych latach działały oddziały w Brnie i Warszawie, a także rozpoczęto publikację zakazanej literatury czeskiej i słowackiej.

W 1987 roku, po aresztowaniu czeskiego działacza Petra Pospíchala, SPCzS zorganizowała protesty i manifestacje, ujawniając swoją działalność. W 1988 roku trwały akcje wspierające więźniów politycznych oraz protesty przeciwko represjom w obu krajach.

Okres po 1990 roku

Po 1989 roku SPCzS przekształciła swoje działania, organizując spotkania z liderami obu krajów. W 1991 roku zarejestrowano stowarzyszenie, które kontynuuje współpracę kulturalną i społeczną między Polską a Czechami. Organizowane są festiwale teatralne oraz Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Odznaczenia i aktualne władze

SPCzS została uhonorowana przez władze polskie i czeskie za działalność na rzecz współpracy między narodami. W 2000 roku dwóch przedstawicieli SPCzS otrzymało Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP.

Obecne władze SPCzS to:

  • Honorowy przewodniczący: Mirosław Jasiński
  • Rzecznik generalny: Julian Golak
  • Rada rzeczników: Tomasz Grabiński, Kinga Ciba
  • Skarbnik: Teresa Bazała

Oddziały regionalne

  • Oddział Regionalny w Cieszynie – rzecznik: Janusz Legoń
  • Oddział Regionalny we Wrocławiu – rzecznik: Tomasz Grabiński
  • Oddział w Jeleniej Górze – rzecznik: Helena Jankowska
  • Oddział w Warszawie – rzecznik: Maciej Molak

Fundacja Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej

Fundacja SPCzS wspiera kulturalne i społeczne działania stowarzyszenia, organizując festiwale i wydarzenia promujące współpracę. Jej zarząd obejmuje m.in. Marię Nowakowską, Jarosława Szostakowskiego oraz Warcisława Martynowskiego.