„`html
Sokolniki
Sokolniki to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wrzesińskim, w gminie Kołaczkowo. W przeszłości wieś była królewską własnością, należącą do starostwa pyzdrskiego. Do 1998 roku miejscowość wchodziła w skład województwa poznańskiego.
Informacje ogólne
Sokolniki pełnią funkcję siedziby sołectwa. Znajdują się tu:
- szkoła podstawowa i filia przedszkola,
- przychodnia lekarska,
- parafialny kościół rzymskokatolicki,
- biblioteka publiczna,
- apteka,
- kilka sklepów,
- jednostka OSP,
- 2 cmentarze, w tym zabytkowy protestancki.
Historia
Sokolniki w średniowieczu były wsią służebną, będącą własnością księcia Przemysła II. Zostały lokowane na prawie niemieckim przed 1286 rokiem. W 1385 roku wieś była już własnością królewską, a królowa Jadwiga zastawiła ją biskupowi poznańskiemu. W 1564 roku we wsi mieszkało 18 chłopów, 3 ogrodników i 2 karczmarzy.
W roku 1888 Sokolniki miały 399 mieszkańców w części chłopskiej i 276 w części dworskiej. W tym czasie majątek należał do Juliana Lewandowskiego, który sprzedał go Niemieckiej Komisji Kolonizacyjnej. W Sokolnikach istniał również drewniany kościół pod wezwaniem św. Jakuba, a obecny murowany kościół pochodzi z przełomu XIX i XX wieku.
W 1692 roku w wsi znajdował się szpital dla ubogich oraz szkoła parafialna. W 1888 roku w majątku funkcjonowały młyn parowy, cegielnia, gorzelnia oraz olejarnia. W Sokolnikach pochowana jest Zofia Żychlińska.
„`