Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec

„`html

Reklama

Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SPJN)

Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec (SED, niem. Sozialistische Einheitspartei Deutschlands) była dominującą partią polityczną w Niemieckiej Republice Demokratycznej (NRD) od 1946 roku aż do jej przekształcenia w Partię Demokratycznego Socjalizmu (PDS) w 1989 roku. Powstała z połączenia Komunistycznej Partii Niemiec (KPD) i Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) pod presją radzieckich władz okupacyjnych.

Historia utworzenia SED

Po II wojnie światowej alianci zezwolili na legalizację niektórych partii politycznych, w tym SPD i KPD, które wcześniej były zdelegalizowane przez nazistów. W kwietniu 1946 roku, dzięki współpracy obu partii, powstała SED w radzieckiej strefie okupacyjnej. W październiku tego samego roku SED zdobyła prawie 50% głosów w pierwszych wyborach regionalnych.

Reklama

SED w NRD

7 października 1949 roku SED uchwaliła nową konstytucję, tworząc NRD. Partia stała się częścią Kominformu, a Walter Ulbricht został jej sekretarzem generalnym. Jego rządy charakteryzowały się wprowadzeniem radykalnych reform, które doprowadziły do zamieszek w 1953 roku. Po tych wydarzeniach SED zliberalizowała swoje podejście.

W 1971 roku Ulbricht został zastąpiony przez Ericha Honeckera, który poprawił relacje z RFN i wprowadził reformy. W 1980 roku liczba członków partii osiągnęła 2,26 miliona. W 1989 roku, po przejęciu władzy przez Egona Krenza, SED przekształciła się w PDS.

SED w Berlinie Zachodnim

Do 1962 roku SED posiadała sekcję w Berlinie Zachodnim, osiągając w 1946 roku 20% poparcia. Z czasem jednak jej wpływy malały, co doprowadziło do uzyskania statusu niezależnej Socjalistycznej Partii Jedności Berlina Zachodniego.

Sekretarze generalni SED

  • Wilhelm Pieck i Otto Grotewohl (1946–1950)
  • Walter Ulbricht (1950–1971)
  • Erich Honecker (1971–1989)
  • Egon Krenz (1989)

Podsumowanie

Socjalistyczna Partia Jedności Niemiec była kluczowym graczem w polityce NRD, kształtując życie polityczne i społeczne tego państwa przez kilka dekad. Jej przekształcenie w PDS w 1989 roku było wynikiem zmian politycznych, które miały miejsce w Europie Wschodniej.

„`

Reklama
Reklama