„`html
Sobótka – Informacje podstawowe
Sobótka to wieś w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie opatowskim, w gminie Ożarów. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa tarnobrzeskiego. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 79 oraz zielony szlak rowerowy im. Witolda Gombrowicza.
Historia
Sobótka jest jedną z najstarszych wsi w Polsce, znaną z pogańskich obrzędów sobótkowych, obchodzonych w okolicach letniego przesilenia. Wieś była częścią starostwa zawichojskiego i podlegała różnym właścicielom, w tym klaryskom, od których została nabyta przez kasztelana sandomierskiego. W 1507 roku Sobótka przeszła w ręce starostwa sandomierskiego, a w XVI wieku weszła do starostwa zawichojskiego.
W 1564 roku według lustracji wieś zamieszkiwało 34 kmieci, którzy płacili daniny oraz czynsz. W Sobótce istniały dwie karczmy i folwark zarządzany przez królewskiego urzędnika. Kolejne lustracje z lat 1660-1664 wskazują na zmiany strukturalne wsi po szwedzkim najazdzie.
Po zaborach i uwłaszczeniu chłopów w 1864 roku, mieszkańcy stali się właścicielami ziemi. W drugiej połowie XIX wieku Sobótka przeszła w ręce Ośniałowskich, a później Kordzikowskich. Po I wojnie światowej majątek nabył Karol Wickenhagen. W XX wieku wieś stała się aktywna politycznie, jednak po II wojnie światowej była znacznie zniszczona i długo się odbudowywała.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Małgorzaty, wybudowany w 1795 r., odbudowany w 1885 r., wpisany do rejestru zabytków.
- Cmentarz parafialny, również wpisany do rejestru zabytków.
Podsumowanie
Sobótka to wieś o bogatej historii, znana z obrzędów ludowych oraz zmieniającej się struktury własnościowej. Obecnie, po wielu zawirowaniach historycznych, stanowi ważny element lokalnej kultury i dziedzictwa.
„`