Sobota – Dzień Tygodnia
Sobota, znana także jako sob., jest dniem tygodnia pomiędzy piątkiem a niedzielą. Zgodnie z normą ISO-8601, jest to szósty dzień tygodnia. W tradycji biblijnej, zarówno w chrześcijaństwie, jak i judaizmie, sobota jest siódmym dniem tygodnia, gdzie niedziela uznawana jest za pierwszy dzień.
Religijne Znaczenie Soboty
W judaizmie sobota, zwana szabatem, jest dniem świątecznym. Zgodnie z biblijną opowieścią o stworzeniu, Bóg odpoczął siódmego dnia po dziele stworzenia. W ortodoksyjnym judaizmie przestrzegane są ścisłe zasady dotyczące powstrzymania się od pracy w tym dniu.
Pochodzenie Nazwy
Polska nazwa „sobota” wywodzi się od szabatu, który jest dniem odpoczynku dla wyznawców judaizmu oraz niektórych Kościołów chrześcijańskich. Szabat trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę. Podobne nazwy występują w różnych językach, na przykład:
- hiszpański: sábado
- włoski: sabato
- czeski: sobota
- rosyjski: суббота (subbota)
- serbsko-chorwacki: subota
- niemiecki: Samstag
W języku niemieckim istnieje także termin Sonnabend, który odnosi się do wieczoru przed niedzielą, w nawiązaniu do germańskiej rachuby czasu, gdzie nowy dzień zaczynał się od wieczora.
Sobota w Kulturze Zachodniej
W kulturze zachodniej sobota jest często dniem wolnym od pracy, tworząc wraz z niedzielą weekend. Dla wielu osób jest to czas na odpoczynek i spędzanie czasu z rodziną.