Sobków
Sobków to osada w Polsce, położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie jędrzejowskim, i jest siedzibą gminy Sobków. W latach 1563–1869 posiadała prawa miejskie, a w latach 1975–1998 należała do województwa kieleckiego.
Położenie
Wieś leży na lewym brzegu Nidy, częściowo w Dolinie Nidy, a częściowo na Wzgórzach Sobkowsko-Korytnickich. W okolicy znajdują się złoża wapieni jurajskich, eksploatowane w kamieniołomie. Sobków oddalony jest o około 12 km na północny wschód od Jędrzejowa, a w pobliżu znajduje się stacja kolejowa Sobków oraz Droga ekspresowa S7.
Historia
Miasto założył Stanisław Sobek, a jego nazwa pochodzi od jego nazwiska. Przywilej lokacyjny wydany przez króla Zygmunta Augusta w 1563 roku zezwalał na organizację targów i jarmarków, a mieszkańcy otrzymali 15 lat wolnizny. Sobków przeszedł przez ręce różnych rodzin, w tym Sobków, Drohojowskich, Wielopolskich i Szaniawskich, którzy przebudowali zamek na pałac. W 1869 roku Sobków utracił prawa miejskie, a podczas II wojny światowej Niemcy utworzyli getto dla Żydów, którzy zostali później wywiezieni do obozów zagłady.
Zabytki
- Fortalicja sobkowska: Wzniesiona w latach 1560–1570 przez Stanisława Sobka. Mury mają kształt nieregularnego prostokąta, a w obrębie murów znajdują się zabudowania gospodarcze. Zespół obiektów wpisany do rejestru zabytków.
- Kościół parafialny pw. św. Stanisława: Zbudowany na początku XVI wieku jako zbór kalwiński, później przekazany kościołowi katolickiemu. Wnętrze zawiera barokowe ołtarze i epitafia. Kościół oraz dzwonnica z 1843 roku są wpisane do rejestru zabytków.
- Pozostałości kirkutu: Cmentarz żydowski założony w XVIII wieku, z ostatnimi pochówkami w latach 40. XX wieku. Wpisany do rejestru zabytków.
- Młynosko: Staw z pozostałościami prastarego osadnictwa, w jego zachodniej części znajdował się młyn.
Sobków ma bogatą historię oraz cenne zabytki, które przyciągają turystów i miłośników historii.