Sobienie-Jeziory
Sobienie-Jeziory to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, powiecie otwockim, w gminie Sobienie-Jeziory. Miejscowość pełni rolę siedziby gminy oraz parafii Wszystkich Świętych.
Historia
Wieś jest wymieniana od XIII wieku jako osada targowa przy szlaku łączącym Mazowsze i Ruś. W 1244 roku książę Konrad I wspomniał Sobienie przy okazji uposażania kościoła w Czersku. W kolejnych latach wieś otrzymała liczne przywileje od książąt mazowieckich. W XVIII wieku kasztelan łukowski Jacek Jezierski założył obecny układ osady, sprowadzając kowali i zakładając manufaktury.
W XX wieku, w 1913 roku, powstało Stowarzyszenie Straży Ogniowej, a w latach 30. XX wieku zbudowano szkołę. Po II wojnie światowej Sobienie-Jeziory przekształciły się w małe miasteczko handlowe oraz ważny węzeł komunikacyjny. W latach 60. XX wieku wybudowano obwodnicę.
Żydzi w Sobieniach-Jeziorach
Ludność żydowska została sprowadzona przez założyciela wsi i w okresie międzywojennym stanowili oni większość mieszkańców. W 1940 roku Niemcy utworzyli getto, do którego przetransportowano Żydów z okolic. W 1942 roku miały miejsce masowe wywózki do obozów zagłady. Po wojnie zdewastowano miejscowy kirkut, a nagrobki użyto do budowy. Na początku XXI wieku podjęto próbę renowacji, jednak macewy są regularnie niszczone.
Obiekty historyczne
- Kościół pw. Wszystkich Świętych, zbudowany w 1806 roku, ufundowany przez hrabiego Karola Jezierskiego.
- Dwie kapliczki wotywne liczące około 200 lat.
- Zrujnowany kirkut żydowski.
- Wiatrak „koźlak” na granicy z Sobieniami Kiełczewskimi.
Sobienie-Jeziory to miejscowość o bogatej historii, pełna cennych obiektów i świadectw przeszłości, które odzwierciedlają jej rozwój oraz zmiany społeczne na przestrzeni wieków.