„`html
Sobień – Informacje ogólne
Sobień to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie łódzkim, w powiecie opoczyńskim, w gminie Białaczów. Mieszkańcy kościoła rzymskokatolickiego są związani z parafią św. Jana Chrzciciela w Białaczowie.
Historia
Pierwsze wzmianki o Sobieniu pochodzą z 1508 roku, kiedy wieś nazywała się Sobyeny i była własnością Zygmunta z Zakrzowa. Nazwa ewoluowała przez wieki, a w XIX wieku Sobień przeżywał rozwój demograficzny, z 18 domami i 140 mieszkańcami w 1822 roku. W 1888 roku znajdowały się tu dwa murowane oraz 23 drewniane budynki, a także wydobywano rudę żelaza.
W pierwszej połowie XX wieku zbudowano szkołę, która funkcjonowała przez wiele lat. Niestety, w czasie II wojny światowej, jeden z nauczycieli, Bronisław Giermaziński, został aresztowany przez Niemców i zginął w obozie Auschwitz-Birkenau.
Pacyfikacja wsi
15 marca 1943 roku Sobień został spacyfikowany przez żandarmerię niemiecką, co skutkowało aresztowaniem 18 mężczyzn i zamordowaniem 28 członków ich rodzin. W 50. rocznicę tych wydarzeń w wsi postawiono tablicę pamiątkową.
Działania partyzanckie
W czasie II wojny światowej w okolicach Sobienia działały oddziały partyzanckie, które korzystały z gościnności miejscowej ludności. 8 maja 1944 roku Oddział Partyzancki Armii Krajowej „Błysk” został otoczony przez niemieckie siły, co doprowadziło do śmierci 16 partyzantów oraz tragicznych wydarzeń, w których zginęła młoda matka i jej dziecko.
Po wojnie wielokrotnie przybywali tu partyzanci, a miejscowa ludność udzielała im wsparcia. W październiku 1944 roku stacjonował tu 1 batalion Armii Krajowej. W okolicy postawiono pomnik upamiętniający partyzantów.
Współczesność
Dziś w budynku dawnej szkoły działa Wiejski Dom Kultury im. OP AK „Błysk”. Od 2018 roku funkcjonuje również „otwarta strefa aktywności”, obejmująca boisko do siatkówki plażowej oraz zadaszone miejsce na grill i wędzarnię.
„`