Smardzew
Smardzew to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew. Miejscowość znajduje się 5 km na północ od Sieradza, w pobliżu rzeki Mesznej.
Historia
Smardzew ma bogatą historię, której ślady sięgają czasów prehistorycznych. W XIX wieku Edmund Stawiski opisał znaleziska archeologiczne, takie jak fragmenty popielnicy, kamienne paciorki, krzemienne strzałki oraz kulki kamienne. W 1940 roku Karl Nolte odkrył na terenie wsi cmentarzysko kultury przeworskiej. Z kolei w 1980 roku Anna Kufel-Dzierzgowska zakwalifikowała fragmenty ceramiki odkryte w Smardzewie jako materiały kultury łużyckiej z okresu halsztackiego.
Po raz pierwszy Smardzew został wymieniony w źródłach pisanych w 1400 roku, związany z postacią Alberta, kasztelana lądzkiego. Istniejące grodzisko nad rzeką, choć zniszczone po 1980 roku, świadczy o długiej historii osady. W miejscowości znajdował się także dwór alkierzowy z 1685 roku, który od XIX wieku należał do rodziny Piątkowskich herbu Korab. W Smardzewie urodziła się Ignacja Piątkowska, znana z badań nad folklorem regionu, autorka licznych wierszy oraz opowiadań. Zmarła w ubóstwie, a jej prochy spoczywają na cmentarzu we Wróblewie.
Bibliografia
- Ruszkowski A.: Sieradz i okolice. Sieradz, 2000
- Urbański M.: Nowe odkrycia archeologiczne pod Smardzewem [w:] „Na sieradzkich szlakach”, nr 3/79/2005/XX, s. 3-6.