Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Śluzak

Chcę dodać własny artykuł

Śluzak: Charakterystyka i Występowanie

Śluzak (łac. myxoma) to łagodny nowotwór o ograniczonym zaopatrzeniu naczyniowym, składający się z wrzecionowatych komórek fibroblastycznych. Może występować w różnych tkankach miękkich, głównie w skórze palców, udach oraz okolicach miednicy. Często jest częścią bardziej rozległych nowotworów.

Śluzak Serca

Śluzak serca to najczęstszy łagodny nowotwór serca, występujący częściej u kobiet. Powstaje z wsierdzia ściennego, przeważnie w lewym przedsionku. Szczyt występowania przypada na wiek 40-50 lat. W typowej formie ma postać kulistego zgrubienia na cienkiej nóżce, co umożliwia jego przemieszczanie.

Objawy i Diagnostyka

U pacjentów mogą występować tzw. triada objawów:

  • niewydolność serca z utrudnionym przepływem
  • zator mózgu i innych organów (np. nerek)
  • objawy reumatologiczne związane z wydzielaniem cytokin

Śluzak serca często diagnozowany jest po incydencie udarowym. Kluczowymi metodami diagnostycznymi są echokardiografia oraz badania obrazowe, takie jak tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny.

Patomorfologia

Makroskopowo śluzak ma postać kulistej, polipowatej grudki o galaretowatej konsystencji. Choć może być mylony z organizacją skrzepliny, pochodzi z niezróżnicowanych komórek mezenchymalnych wsierdzia. Guzy mają zazwyczaj 5-6 cm średnicy i są przyczepione do wsierdzia na szypułkach.

Leczenie

Leczenie śluzaka serca polega na operacyjnym usunięciu guza, z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. W okresie przedoperacyjnym ważne jest zapobieganie powikłaniom, takim jak zaburzenia rytmu serca i zatorowość, poprzez stosowanie leków przeciwzakrzepowych.

Bibliografia

  • Jerzy Stachura, Wenancjusz Domagała, Patologia znaczy słowo o chorobie. Tom II – Patologia narządowa. Wydawnictwo PAU, Kraków 2005.