Słupia – wieś w Polsce
Słupia to wieś w województwie świętokrzyskim, w powiecie buskim, w gminie Pacanów. W przeszłości była to prywatna wieś szlachecka, położona w powiecie wiślickim województwa sandomierskiego. W latach 1975–1998 miejscowość należała do województwa kieleckiego.
Wieś należy do parafii pw. Świętego Marcina w Pacanowie. Na jej terenie znajdują się:
- bar
- stacja benzynowa
- stadion GLKS Zorza Tempo
- zabytkowy młyn
- pomnik partyzantów BCh
- remiza OSP Słupia
Przez wieś przepływa kanał „Strumień”, który cyklicznie zalewa okoliczne łąki i pola.
Historia Słupi
Słupia, znana wcześniej jako Słup, była od dawna siedzibą właścicieli Pacanowa. Jan Długosz wspomina o dziedzicach tej ziemi, Mikołaju Grocie i Skubiszu. Przez niemal 300 lat wieś była pod władaniem rodziny Paczanowskich herbu Jelita.
W XVIII wieku Słupia przeszła w ręce rodziny Sołtyków. W 1817 roku wieś przeszła na rzecz Katarzyny Wielogłowskiej, córki Kantego Sołtyka. W 1827 roku Słupia liczyła 31 domów i 268 mieszkańców. W 1864 roku mieszkańcy uzyskali prawo własności do posiadanej ziemi na mocy ukazu o uwłaszczeniu chłopów.
W 1885 roku w majątku istniały młyn wodny i cegielnia należąca do rodziny Radziwiłłów. Po ślubie z Krystyną Dembińską, Maciej Radziwiłł zbudował pałac oraz młyn elektryczny. Pałac był w rękach rodziny Radziwiłłów do 1945 roku. Podczas II wojny światowej w Słupi utworzono oboz pracy, gdzie przetrzymywano Żydów, Romów oraz Polaków.
Od 1951 roku w pałacu znajduje się Dom Pomocy Społecznej prowadzony przez siostry albertynki.
Zabytki
- Spichrz dworski z połowy XIX wieku (nr rej.: A.64 z 8.02.1958 i z 11.02.1967)