Dzisiaj jest 11 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Skrzeszewo (gmina Sierakowice)

Chcę dodać własny artykuł

Skrzeszewo

Skrzeszewo (w języku kaszubskim: Skrzeszewò) to wieś kaszubska w Polsce, położona w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim, w gminie Sierakowice. Miejscowość znajduje się na północno-zachodnim krańcu Pojezierza Kaszubskiego i jest częścią sołectwa Załakowo. W pobliżu znajduje się ośrodek wypoczynkowy PKP Załakowo oraz lotnisko wojskowe w Siemirowicach.

W latach 1975–1998 Skrzeszewo leżało w województwie gdańskim. Jest siedzibą parafii rzymskokatolickiej, która należy do dekanatu Żukowo w archidiecezji gdańskiej.

Historia

Od 1920 roku Skrzeszewo ponownie wchodzi w skład Polski (powiat kartuski II Rzeczypospolitej). Granica z Niemcami przebiegała wówczas rzeką Bukowiną oraz przez jeziora Święte i Kamienickie. Miejscowy posterunek graniczny podlegał komisariatowi Straży Granicznej w Sierakowicach.

W dniu 1 września 1939 roku na tym posterunku zastrzelony został polski strażnik graniczny Leon Wenta, co stanowiło pierwszą ofiarę hitlerowskiej napaści na tym terenie. W 2009 roku na pamiątkę tego wydarzenia odsłonięto Pomnik Strażnika Granicznego, autorstwa Tomasza Sobisza.

W Skrzeszewie urodził się znany pisarz kaszubski dr Marian Majkowski, a także mieszka i tworzy polski artysta rzeźbiarz dr Tomasz Sobisz.