Skotniki
Skotniki to wieś w województwie świętokrzyskim, położona w powiecie sandomierskim, w gminie Samborzec. Miejscowość jest katolicka i należy do Parafii św. Jana Chrzciciela. W latach 1975–1998 Skotniki znajdowały się w województwie tarnobrzeskim. We wsi przebiega zielony szlak rowerowy z Sandomierza do Ujazdu. Funkcjonuje tutaj jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej, wchodząca w skład krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego (KSRG).
Historia
Nazwa „Skotniki” odnosi się do wygonu bydła, co wskazuje na historyczną działalność osady w hodowli zwierząt. W 1167 roku księżniczka Wierzchosława przekazała osadę krakowskiej kapitule. W okolicach 1276 roku urodził się tu Jarosław Bogoria Skotnicki, późniejszy arcybiskup gnieźnieński. W 1279 roku wieś została wymieniona w dokumentach potwierdzających prawo do pobierania dziesięciny przez opactwo cystersów w Koprzywnicy.
W XIV wieku rozpoczęto budowę kościoła, której fundatorem był Jarosław Bogoria Skotnicki. W 1376 roku król Kazimierz Wielki, przebywając w Skotnikach, wydał przywilej pozwalający na sprowadzanie wody z rzeki Koprzywianki. Majątek w Skotnikach pozostawał w rękach rodziny Bogoriów Skotnickich od XII wieku do reformy rolnej w 1944 roku. Dwór obronny został odzyskany w 1997 roku przez Maksymiliana Skotnickiego.
W Skotnikach urodził się również Stanisław Grzmot-Skotnicki, generał brygady Wojska Polskiego, który zginął w bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku.
Zabytki
- Kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela z XIV wieku, wpisany do rejestru zabytków.
- Cmentarz parafialny, również wpisany do rejestru zabytków.
Przypisy
Brak dodatkowych informacji.
Bibliografia
Brak źródeł.