Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Skorek pospolity

Skorek pospolity

Skorek pospolity (Forficula auricularia), znany także jako „korzec” lub „szczypawka”, to wszystkożerny owad z rodziny skorkowatych. W ogrodach poluje na szkodniki, takie jak mszyce i gąsienice, ale może również uszkadzać rośliny. Jest naturalnym wrogiem rybika cukrowego.

Reklama

Środowisko życia

Skorki preferują ciemne i wilgotne miejsca, takie jak pod ściętymi pniami, budkami lęgowymi czy dziuplami. Często żyją w grupach od kilku do kilkunastu osobników. Samice opiekują się jajami, a w razie zagrożenia skorki mogą się grupować i nieruchomieć.

Opis morfologiczny

Długość ciała skorka wynosi od 9,5 do 16 mm, a jego ubarwienie jest brunatne, rudobrązowe lub żółtobrunatne. Ciało jest wydłużone, gładkie i nieowłosione. Skorki mają dwie pary skrzydeł: pierwsza to skórzaste pokrywy, a druga błoniasta, ukryta pod pierwszą. Odnóża są mocne, a samice i samce różnią się kształtem pygidium oraz długością szczypiec.

Reklama

Stadia rozwojowe

Jaja skorka są perłowobiałe, owalne, a ich rozmiar wzrasta do dwukrotności przed wykluciem. Wykształcają się cztery stadia larwalne (nimfy), które stopniowo przybierają ciemniejsze ubarwienie i przypominają dorosłe osobniki. W czwartym stadium widoczne są zawiązki skrzydeł.

Rozprzestrzenienie

Skorek pospolity jest gatunkiem rodzimym Europy, zachodniej Azji i prawdopodobnie Afryki Północnej. Został zawleczony do Ameryki Północnej na początku XX wieku, gdzie obecnie występuje w większości kontynentu. W Ameryce Północnej wyróżnia się dwa gatunki bliźniacze: gatunek „A” z chłodniejszych regionów, wydający jedno pokolenie rocznie, oraz gatunek „B” z cieplejszych klimatów, wydający dwa pokolenia rocznie. Skorek ten został również wprowadzony na Grenlandię.

Reklama
Reklama