Dzisiaj jest 24 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Skanda

Chcę dodać własny artykuł

Jezioro Skanda

Jezioro Skanda znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w pobliżu Olsztyna, na osiedlu Mazurskim. Leży na północ od drogi krajowej Olsztyn–Szczytno, w dorzeczu Łyny-Pregoły.

W jeziorze występuje półwysep, który w czasie roztopów przekształca się w wyspę o powierzchni około 13 arów, oraz mała wysepka. Brzegi jeziora są zróżnicowane: na południu i zachodzie są wysokie, natomiast od wschodu i północnego wschodu są płaskie lub łagodnie wzniesione. Otoczenie jeziora tworzą wzgórza morenowe porośnięte lasem, w tym bory mieszane i zadrzewienia łęgowe.

Warunki środowiskowe i stan troficzny

Jezioro Skanda charakteryzuje się występowaniem termicznych pięter wody latem. Epilimnion sięga głębokości 4–6 m, a poniżej znajduje się termoklina, oddzielająca wody epilimnionu od hypolimionu o miąższości 2-3 metrów. Ze względu na silne deficyty tlenowe oraz wysoką zawartość chlorofilu „a” i substancji organicznych, jezioro uznawane jest za silnie zeutrofizowane. Już w latach 80. XX wieku osiągnęło poziom zanieczyszczenia, co skutkowało uruchomieniem wewnętrznego źródła zasilania. Mimo zmniejszenia ilości związków biogennych, jakość wód pozostaje na niskim poziomie.

Ocena podatności na degradację

Jezioro Skanda ma przeciętną podatność na degradację, kwalifikującą się do II kategorii. Największe zagrożenia wynikają z:

  • małej pojemności jeziora w porównaniu do długości linii brzegowej,
  • niskiego procentu wód zajmowanych przez hypolimion.

Jednakże naturalna odporność na degradację jest zwiększana dzięki:

  • małej powierzchni zlewni,
  • niskiemu procentowi wymiany wód.