Skala molowa
Skala molowa, znana również jako skala minorowa, to siedmiostopniowa skala muzyczna z charakterystycznym półtonem między stopniami II i III. Uznawana jest za mająca smutniejsze brzmienie w porównaniu do skal durowych.
Odmiany skal minorowych
Skala minorowa eolska (naturalna)
Skala eolska charakteryzuje się małymi sekundami jedynie między stopniami II–III i V–VI, podczas gdy między innymi stopniami występują sekundy wielkie. Jest zbudowana z dwóch tetrachordów: doryckiego i lidyjskiego. Ze względu na archaiczny charakter, często wykorzystywana jest w stylizacjach. Brak dźwięku prowadzącego nadaje jej specyficzne brzmienie, zwłaszcza w kadencjach.
Skala minorowa harmoniczna
Skala harmoniczna ma małe sekundy między II–III, V–VI oraz VII–VIII, a między VI–VII występuje sekunda zwiększona. Siódmy stopień pełni rolę dźwięku prowadzącego, co czyni tę odmianę najpopularniejszą. W skrócie, jest to skala naturalna z podwyższonym VII stopniem.
Skala minorowa dorycka
W skali doryckiej małe sekundy występują między II–III oraz VII–VIII. Jest to skala naturalna z podwyższonymi stopniami VI i VII.
Skala minorowa melodyczna
Skala melodyczna to połączenie doryckiej (w kierunku wznoszącym) i naturalnej (w kierunku opadającym).
Skala chromatyczna minorowa
Skala chromatyczna to dwunastostopniowa skala oparta na skali naturalnej, w której między sekundy wielkie wstawiane są dodatkowe dźwięki, co skutkuje budową z samych półtonów.
Określanie tonacji molowych
Określenie tonacji molowej polega na ustaleniu tonacji durowej na podstawie znaków przykluczowych. Tonacja molowa jest definiowana jako dźwięk niższy o tercję małą od dźwięku tonacji durowej. Przykład: utwór w tonacji z 4 krzyżykami (fis, cis, gis, dis) jest w tonacji E-dur, co oznacza, że jego molowa wersja to cis-moll.
Budowanie gam molowych
Budowanie gamy molowej wymaga określenia znaków przykluczowych gamy durowej naturalnej, prymy położonej o tercję małą wyżej niż pryma gamy molowej. Odmianę gamy uzyskuje się poprzez umieszczenie odpowiednich znaków chromatycznych.