Ska Punk
Ska punk to styl muzyczny, który powstał w drugiej połowie lat 80. w Kalifornii, łącząc ska i punk rock. Jest inspirowany brzmieniem brytyjskiego 2 Tone i stanowi część tzw. „trzeciej fali ska”.
Historia
Prekursorami ska punku był kalifornijski zespół Operation Ivy, założony w 1987 roku. W regionie tym działały również inne znane formacje, takie jak:
- Fishbone
- No Doubt
- Rancid
- Save Ferris
- The Aquabats
Inne ośrodki, w których gatunek się rozwijał, to Nowy Jork (The Toasters, The Slackers) oraz Boston (Bim Skala Bim, The Mighty Mighty Bosstones). Ska punk charakteryzuje się powrotem do jamajskich korzeni, intensywnym wykorzystaniem sekcji dętej oraz częstymi coverami klasycznych przebojów lat 60. takich jak:
- The Skatalites
- The Ethiopians
- Toots & The Maytals
- Bob Marley & The Wailers
Znaczący wpływ na popularność „trzeciej fali ska” miała audycja radiowa „The Ska Parade”, emitowana w Kalifornii, w której zespoły grały na żywo. Szczyt popularności gatunku w USA przypadł na drugą połowę lat 90., a styl ten dotarł także do Europy, w tym do Polski. W Polsce wiele zespołów gra ska punk, w tym:
- Cała Góra Barwinków
- Koniec Świata
- Plagiat 199
- Podwórkowi Chuligani
- Rh+
- Skangur
- Skankan
- Trawnik
- Sari Ska Band
- Vespa
- Zabili Mi Żółwia
Ska Core
Ska core to podgatunek ska punku, który łączy ska z hardcore punkiem. Termin ten po raz pierwszy pojawił się w tytule albumu The Mighty Mighty Bosstones z 1993 roku, zatytułowanego „Ska-Core, the Devil & More”.