Simone Veil
Simone Veil (13 lipca 1927 – 30 czerwca 2017) była francuską polityk i prawniczką, pełniącą m.in. funkcje ministra zdrowia oraz przewodniczącej Parlamentu Europejskiego. Była pionierką w dziedzinie praw kobiet w Francji, wprowadzając m.in. ustawę legalizującą aborcję.
Życiorys
Urodziła się w Nicei w rodzinie żydowskiej. W czasie II wojny światowej została deportowana do Auschwitz-Birkenau, a następnie do Bergen-Belsen, gdzie straciła matkę. Po wojnie ukończyła studia prawnicze w Paryżu i rozpoczęła karierę w administracji rządowej.
W 1974 roku, jako minister zdrowia, wprowadziła szereg reform, w tym dostępność środków antykoncepcyjnych oraz „ustawę Veil”, która zalegalizowała aborcję w Francji. Była drugą kobietą w historii Francji, która objęła stanowisko ministra.
W latach 1979-1982 pełniła funkcję przewodniczącej Parlamentu Europejskiego, będąc pierwszą osobą na tym stanowisku wybraną w wyborach powszechnych. Po powrocie do administracji w 1993 roku, zajmowała ważne stanowiska w rządzie, w tym ministra spraw społecznych.
Odznaczenia i wyróżnienia
- Legia Honorowa I klasy
- Order Narodowy Zasługi V klasy
- Doktoraty honoris causa nadane przez kilkanaście uniwersytetów
- Nagroda Karola Wielkiego (1981)
- Medal „Zasłużony dla Tolerancji” (2001)
- Nagroda Księcia Asturii (2005)
Życie prywatne
Simone Veil była żoną Antoine’a Veila, z którym miała trzech synów. Zmarła w 2017 roku, a jej szczątki zostały złożone w Panteonie w Paryżu w 2018 roku, co było wynikiem decyzji popartej przez ponad 150 tysięcy osób.
Podsumowanie
Simone Veil pozostawiła po sobie niezatarte ślady w historii Francji i Europy, walcząc o prawa kobiet i będąc wzorem dla przyszłych pokoleń polityków.