Dzisiaj jest 23 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Sikora

Chcę dodać własny artykuł

Wprowadzenie

Nazwisko Sikora jest jednym z najstarszych przydomków w Polsce. Obecnie nosi je około 40 000 osób, a jego występowanie odnotowano również w Niemczech, Czechach, Austrii oraz USA.

Historia nazwiska

Najstarszą udokumentowaną osobą o nazwisku Sikora był Piotr Sikora, wspomniany w 1389 roku w aktach sądowych krakowskich. W XIV i XV wieku przedstawiciele rodu Sikora należeli zarówno do szlachty, jak i do mieszczaństwa. W dokumentach tamtego okresu pojawiają się wzmianki o rodach szlacheckich Sikora, w tym herbu Lis oraz Ślepowron.

Wojciech Sikora herbu Lis z Kamieńca był wymieniony w „Nieznanej szlachcie polskiej i jej herbach” Wiktora Wittyga. Z kolei Sikora Serafin, dziedzic wsi Sikory Tomkowięta, był przedstawicielem rodu herbu Ślepowron, opisanym w „Wypisach heraldycznych” przez Franciszka Ksawerego Piekosińskiego.

W XV i XVI wieku nazwiska zakończone na „ski” zaczęły być powszechnie stosowane, co zaowocowało pojawieniem się wariantu Sikorski. Poza rodami szlacheckimi, nazwisko Sikora występuje również wśród rodzin mieszczańskich i chłopskich, co może być związane z popularnością przydomków pochodzących od zwierząt.

Pochodzenie nazwiska

Nazwisko Sikora wywodzi się z przydomków, które były powszechną praktyką w Polsce, a jego popularność przyczyniła się do obecności tego nazwiska w różnych warstwach społecznych.

Osoby o nazwisku Sikora

  • Agata Sikora – kulturoznawczyni, krytyczka literacka (ur. 1983)
  • Aleksander Sikora – prezenter telewizyjny (ur. 1990)
  • Bogusław Sikora – naukowiec (1923–1980)
  • Dariusz Sikora – hokeista (ur. 1958)
  • Franciszek Sikora – nauczyciel i działacz społeczny (1910–1973)
  • Virginia Sikora – działaczka polonijna w USA

Wśród znanych osób noszących to nazwisko znajdują się również sportowcy, artyści oraz działacze społeczni.