Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Siewka szara

Siewka szara (Pluvialis dominica)

Siewka szara to średniej wielkości ptak wędrowny z rodziny sieweczkowatych (Charadriidae), występujący w północnej Ameryce Północnej i zimujący w Ameryce Południowej. Gatunek ten nie jest zagrożony wyginięciem.

Reklama

Systematyka

Siewka szara jest gatunkiem monotypowym. W przeszłości sądzono, że jest podgatunkiem siewki złotawej (Pluvialis fulva). Badania wykazały różnice w wielkości, upierzeniu i zachowaniach godowych obu gatunków, co doprowadziło do ich rozdzielenia.

Zasięg występowania

Siewka szara zamieszkuje północną część Ameryki Północnej, od zachodniej Alaski po Ziemię Baffina, a zimą przemieszcza się do Ameryki Południowej, głównie w regionach od Brazylii i Paragwaju do Argentyny. Sporadycznie obserwowana jest w Europie, w tym w Polsce.

Reklama

Morfologia

  • Wygląd: Samiec w szacie godowej ma ciemny wierzch ciała z żółtymi plamkami, czarny spód, białe pokrywy podogonowe oraz białe czoło. Samica jest podobna, ale z białymi plamkami na czarnej plamie. Młode ptaki mają jasny spód ciała z ciemnymi plamkami.
  • Wymiary średnie: długość ciała 24–28 cm, rozpiętość skrzydeł 65–72 cm, masa ciała 106–194 g.

Ekologia i zachowanie

  • Biotop: Tundra, morskie wybrzeża, równiny i bagna.
  • Gniazdo: Wykopywane przez samca zagłębienie w ziemi, wyłożone porostami i trawą.
  • Jaja: Samica składa 3–4 jaja w ciągu roku.
  • Wysiadywanie: Jaja wysiadywane są przez obydwoje rodziców przez 26–27 dni.
  • Pożywienie: Głównie owady, ale także robaki, pająki, muszki, nasiona traw i jagody.

Status i ochrona

Według IUCN, siewka szara jest uznawana za gatunek najmniejszej troski (LC) od 1988 roku. Liczebność populacji przekracza 200 tysięcy osobników, jednak trend ich liczebności jest spadkowy. W Polsce gatunek ten podlega ścisłej ochronie.

Reklama
Reklama