Dzisiaj jest 16 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sienno

„`html

Historia Sienna

Sienno, położone w województwie mazowieckim, ma bogatą historię, sięgającą co najmniej XIV wieku. Około 1375 roku zbudowano pierwszy kościół, a w latach 1431–1442 wzniesiono murowaną świątynię w stylu gotyckim, której fundatorem był Dobiesław Oleśnicki. Parafia sienieńska została ustanowiona przez biskupa Zbigniewa Oleśnickiego.

W XVI wieku kościół został przekształcony w zbór kalwiński, a katolicy ponownie go konsekrowali w XVIII wieku. Obiekt został częściowo zniszczony przez pożar w 1879 roku oraz podczas I wojny światowej, ale po wojnie odbudowano go, zachowując jego gotyckie cechy. Sienno uzyskało prawa miejskie około 1430 roku, które straciło po powstaniu styczniowym w 1870 roku.

Znane postaci

  • Biskup krakowski kardynał Zbigniew Oleśnicki
  • Arcybiskup gnieźnieński Jakub z Sienna
  • Proboszcz Baltazar Opec, tłumacz i pisarz

Żydowska społeczność

Sienno było miejscem znacznej społeczności żydowskiej. W XVIII wieku powstała gmina żydowska, a w 1921 roku mieszkało tu 735 Żydów. Istniały synagoga oraz cmentarz, które zostały zniszczone przez Niemców podczas II wojny światowej. Od grudnia 1941 roku funkcjonowało getto, do którego zgromadzono około 2000 Żydów przed deportacją do obozu zagłady w Treblince.

Zabytki

  • Kościół pw. Św. Zygmunta
  • Pozostałości po zamku Oleśnickich (tzw. Kopiec)

Sport

W Siennie działa Ludowy Klub Sportowy Zawisza, uczestniczący w rozgrywkach Radomskiej Ligi Okręgowej. Co roku odbywa się bieg uliczny dookoła Sienna o puchar wójta gminy.

Podsumowanie

Sienno, z bogatą historią i tradycją, odgrywało istotną rolę w regionie, a jego mieszkańcy angażowali się w życie społeczne i historyczne. Po latach utraty statusu miasta, w 2024 roku Sienno odzyska swoje prawa miejskie.

„`