„`html
Sieniawka
Sieniawka (niem. Kleinschönau) to wieś w Polsce, położona w województwie dolnośląskim, w powiecie zgorzeleckim, w gminie Bogatynia, nad Nysą Łużycką. Miejscowość znajduje się na Pogórzu Izerskim, na zachodnim skraju Kotliny Turoszowskiej, na wysokości około 225–250 m n.p.m.
Podział administracyjny
Od 1945 roku Sieniawka jest częścią gminy Opolno Zdrój, a od 1973 roku należy do gminy Bogatynia. W latach 1975–1998 miejscowość była administracyjnie częścią województwa jeleniogórskiego.
Demografia
Według Narodowego Spisu Powszechnego z marca 2011 roku, Sieniawka liczyła 1065 mieszkańców. W północno-wschodniej części wsi przebiega droga transgraniczna DW 332.
Zabytki
W Sieniawce znajdują się następujące zabytki, wpisane do wojewódzkiego rejestru:
- Kościół filialny pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny (z 1660, 1794)
- Kościół filialny pw. św. Jana Chrzciciela (z XVIII wieku)
Inne istotne obiekty to:
- koszary
- nieczynne lotnisko
Szpital i koszary
W Sieniawce znajdują się budynki dawnych koszar, w których obecnie mieści się Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. W czasach III Rzeszy obiekty te były częścią filii obozu koncentracyjnego Groß-Rosen i zakładów lotniczych Junkers Flugzeug und Motorenwerke. Produkowano tam m.in. podzespoły do bombowca Ju 188 oraz myśliwca Me 262, a także silniki odrzutowe do pocisków V1 i V2. W laboratoriach obozowych prowadzono eksperymenty medyczne pod nadzorem Josefa Mengele.
OSP
W Sieniawce działa Ochotnicza Straż Pożarna (OSP), która została założona w 1947 roku. W 2011 roku jednostka ta została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
„`