Siekierno – Historia i Zmiany Administracyjne
Siekierno to dawna wieś zlokalizowana w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim, w gminie Bodzentyn. W XVI wieku była częścią biskupstwa krakowskiego w województwie sandomierskim. W wyniku decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, na wniosek Rady Gminy Bodzentyn, 1 stycznia 2006 roku nazwa Siekierno została zlikwidowana, a miejscowość podzielono na cztery odrębne jednostki: Siekierno-Podmieście, Siekierno-Przedgrab, Siekierno-Smyków i Siekierno-Stara Wieś.
Historia
Historia Siekierna sięga 1334 roku, kiedy to Jan Grot, biskup krakowski, nadał Łukaszowi sołtystwo we wsi. W latach 1826–1831 funkcjonowała w Siekiernie Szkoła Leśna Praktyczna, będąca oddziałem Szkoły Szczególnej Leśnictwa w Warszawie. Szkoła została zamknięta po powstaniu listopadowym, a na jej terenie zachował się park o powierzchni 0,34 ha, wpisany w 2002 roku do rejestru zabytków przyrody jako część Sieradowickiego Parku Krajobrazowego. Drzewostan parku tworzą rodzime gatunki liściaste, w tym klon zwyczajny, jesion wyniosły i buk zwyczajny.
W sierpniu 1944 roku w lesie siekierzyńskim miało miejsce tragiczne wydarzenie – oddział Armii Krajowej dokonał mordu na grupie uciekinierów z getta w Skarżysku-Kamiennej, w wyniku czego zginęło od 30 do 50 osób, w tym kilka nieletnich dziewcząt. Sprawcy należeli do oddziału „Barwy Białe”, dowodzonego przez por. Kazimierza Olchowika ps. „Zawisza”. W latach 1975–1998 Siekierno administracyjnie podlegało województwu kieleckiemu.
Przypisy
- Kategoria: Bodzentyn (gmina)
- Kategoria: Wsze biskupów krakowskich (województwo sandomierskie)