Dzisiaj jest 22 lutego 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Siedliszczki (powiat świdnicki)

Chcę dodać własny artykuł

„`html

Siedliszczki – Informacje ogólne

Siedliszczki to wieś położona w województwie lubelskim, w powiecie świdnickim, w gminie Piaski. Zgodnie z danymi z Narodowego Spisu Powszechnego z 2011 roku, wieś liczyła 316 mieszkańców.

Historia

Wieś Siedliszczki była znana już w XV wieku, kiedy to występowała pod nazwami „Zedliska” i „Szedliska”. W 1476 roku została zapisana jako „Syedliska”, a rok później jako „Szyedlyska”. Obecną nazwę wieś przyjęła w 1827 roku.

W XIX wieku Siedliszczki stanowiły wieś i folwark w powiecie lubelskim, gminie i parafii Piaski. W 1827 roku we wsi znajdowało się 16 domów i 146 mieszkańców. W 1877 roku folwark Siedliszczki zajmował powierzchnię 1331 mórg.

W 2011 roku w Siedliszczkach uruchomiono biogazownię o mocy 0,99 MW, którą zbudowała firma Wikana Bioenergia Sp. z o.o. (aktualnie Bioenergia Plus Sp. z o.o.). Inwestycja kosztowała 15 milionów złotych. Biogazownia składa się z dwóch zbiorników fermentacyjnych oraz modułu kogeneracyjnego, a biogaz produkowany jest z biomasy rolniczej.

Podsumowanie

  • Wieś Siedliszczki znajduje się w gminie Piaski, powiat świdnicki, województwo lubelskie.
  • W 2011 roku wieś miała 316 mieszkańców.
  • Nazwy historyczne: „Zedliska”, „Szedliska”, „Syedliska”, „Szyedlyska”.
  • W 2011 roku uruchomiono biogazownię o mocy 0,99 MW.

„`