Siedliska – wieś w Polsce
Siedliska (ukr. Сєдліска) to wieś w województwie lubelskim, w powiecie zamojskim, w gminie Zamość. W 2011 roku miejscowość liczyła 629 mieszkańców. Wierni Kościoła rzymskokatolickiego przynależą do parafii św. Jacka w Płoskim.
Historia
Wieś została po raz pierwszy wymieniona w 1398 roku. W ciągu wieków mieszkańcy Siedlisk brali udział w obronie zamku w Zamościu, m.in. w 1648 roku przeciwko Kozakom, a także w czasie wojen szwedzkich i północnych.
W Siedliskach zamieszkiwały różne narodowości, w tym Rusini, Polacy, Niemcy oraz potomkowie kozaków zaporoskich. Językiem powszechnym był język ruski z wpływami polskimi. W XIX wieku wieś miała cerkiew, szkołę oraz 128 domów, zamieszkałych przez 960 osób.
Przed II wojną światową Siedliska miały rozwiniętą infrastrukturę, w tym szkołę, straż pożarną, sklep i różne zespoły artystyczne. Mieszkańcy pracowali głównie w rolnictwie, ale również jako rzemieślnicy.
Okres II wojny światowej
W 1939 roku mieszkańcy Siedlisk ukrywali polskich żołnierzy i Żydów przed okupantami. W 1941 roku zorganizowali ucieczkę jeńców, co spotkało się z represjami ze strony Niemców. W 1942 roku prawosławna ludność została wysiedlona, a na ich miejsce sprowadzono niemieckich kolonistów.
W 1943 roku polski oddział partyzancki zaatakował niemieckich osadników w Siedliskach. Po wojnie mieszkańcy wsi zostali przymusowo wysiedleni do ZSRR, gdzie pracowali w kołchozach. W 1946 roku Gmina Siedliska została uhonorowana Krzyżem Grunwaldu III klasy za pomoc udzielaną oddziałom partyzanckim podczas okupacji.