Reklama
Dzisiaj jest 9 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Shichi-fukujin

Shichi-fukujin: Grupa Bóstw Szczęścia w Japonii

Shichi-fukujin to grupa siedmiu bóstw płodności, szczęścia i bogactwa, czczona w Japonii. Ich postacie mają rodowód zarówno rodzime, jak i chiński oraz indyjski, a dotarły do Japonii wraz z buddyzmem. W XVII wieku mnich Tenkai zestawił je, aby symbolizowały szczęście, długowieczność, uprzejmość, honor, uczciwość i popularność.

Reklama

Według japońskiej mitologii bóstwa te podróżują „statkiem pełnym skarbów” (takara-bune), przynosząc szczęście i bogactwo swoim wyznawcom.

Najważniejsze bóstwa Shichi-fukujin

  • Benzaiten (Benten)

    Jedyna żeńska postać w grupie, związana z wodą, żywnością i bogactwem. Pomaga kobietom w trudnych sytuacjach, a jej świątynie znajdują się w wielu miastach Japonii.

  • Bishamonten

    Bóg bogactwa i dobrobytu, przedstawiany w zbroi. W rękach trzyma złotą pagodę i włócznię. Chroni przed chorobami i demonami, jest także patronem prawników.

  • Daikoku

    Bóstwo rolnictwa i bogactwa, często przedstawiane z młotkiem szczęścia i workami ryżu. Uważany jest za patrona dobrobytu.

  • Ebisu

    Bóstwo rybołówstwa i majątku, przedstawiane z rybą i wędką. Patronuje sklepikarzom i handlowcom, zapewniając im szczęście w interesach.

  • Fukurokuju

    Bóstwo długowieczności, wyobrażane z żurawiem lub żółwiem. Przynosi popularność i udane życie seksualne.

  • Hotei

    Znany jako „uśmiechnięty budda”, patronujący rodzinie i dobremu humorowi. Przynosi szczęście i zadowolenie.

  • Jurōjin

    Bóstwo długowieczności, podobnie jak Fukurokuju. Przedstawiany jako starzec z długą brodą i jeleniem. Odpowiada za szczęśliwą starość.

Kultura i Tradycje

Bóstwa Shichi-fukujin są popularnym motywem w sztuce japońskiej, występują w malarstwie, drzeworycie i rzeźbie. Często pojawiają się w tradycjach noworocznych i są obecne w dekoracjach sklepów. Ebisu ma nawet pomnik przy tokijskiej stacji metra noszącej jego imię.

Reklama

Bibliografia

* Jolanta Tubielewicz, Mitologia Japonii, Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, Warszawa 1977

Reklama
Reklama