„`html
Seroczyn – Informacje ogólne
Seroczyn to wieś w Polsce, zlokalizowana w województwie mazowieckim, w powiecie siedleckim, w gminie Wodynie. Wieś leży na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich nr 802 i nr 803, w pobliżu rzeki Świder. W latach 1975-1998 administracyjnie należała do województwa siedleckiego.
Historia
Seroczyn uzyskał prawa miejskie w 1548 roku, które utracił w 1869 roku. Najwcześniejsze osadnictwo na tym terenie datuje się na neolityczne czasy. Miejscowość była własnością różnych rodów, m.in. Głoskowskich i Oborskich. W 1547 roku zbudowano kościół, który był miejscem lokalnych wydarzeń religijnych i społecznych.
Podczas powstania styczniowego mieszkańcy wsi aktywnie wspierali powstańców. W XIX wieku rozwinęła się infrastruktura, powstały młyny, gorzelnia i cegielnia.
II wojna światowa
W 1939 roku Seroczyn był miejscem zaciętej bitwy, w której brały udział polskie jednostki przeciwko niemieckim siłom pancernym. Bitwa ta była jedną z najcięższych w pierwszych dniach wojny, a Polacy ponieśli znaczne straty. Po wojnie znaczna część budynków została zniszczona, a społeczność żydowska została deportowana.
Po 1945 r.
Po wojnie w Seroczynie utworzono Państwowe Gospodarstwo Rolne. Miejscowość stała się również siedzibą Gromadzkiej Rady Narodowej. W latach 60. istniała tu szkoła przysposobienia rolniczego, a w kolejnych latach rozwijała się infrastruktura edukacyjna i społeczna.
Zabytki i instytucje
W Seroczynie znajdują się liczne zabytki, w tym:
- neorenesansowy pałac (2 poł. XIX w.)
- dwór (1 poł. XIX w.)
- neogotycki kościół (1 poł. XX w.)
- pomnik ks. Wawrzynca Lewandowskiego (1 poł. XX w.)
W miejscowości funkcjonują różne instytucje, takie jak:
- Zespół Szkół w Seroczynie
- Parafia rzymskokatolicka Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
- Przychodnia Zdrowia
- Ochotnicza Straż Pożarna
Atrakcje przyrodnicze
Rezerwat Dąbrowy Seroczyńskie oraz Kulak stanowią dodatkowe atrakcje w okolicy, oferując mieszkańcom i turystom możliwość obcowania z naturą.
„`