Sergiusz II
Sergiusz II (ur. ok. 785–795, zm. 27 stycznia 847) był papieżem od stycznia 844 do stycznia 847. Był Rzymianinem z arystokratycznej rodziny, synem Marynusa. Jego bliskim krewnym był papież Stefan IV.
Wybór na papieża
Po śmierci papieża Grzegorza IV, Sergiusz II został wybrany na papieża przez arystokrację i wyższe sfery kościelne. Jego wybór odbył się bez czekania na zgodę dworu, co wywołało sprzeciw Lotara I, który wysłał ekspedycję karną w celu ukarania Rzymu za to działania.
Ukoronowanie i konflikty
- 15 czerwca 844 Sergiusz II ukoronował Ludwika II, syna Lotara, na króla Lombardii.
- Musiał zaakceptować, że wybór papieża będzie musiał być zatwierdzony w obecności cesarskiego przedstawiciela, ale odmówił złożenia deklaracji posłuszeństwa.
Atak Saracenów i odbudowa Rzymu
W sierpniu 846 roku Rzym został zaatakowany przez Saracenów, którzy splądrowali bazyliki św. Piotra i św. Pawła oraz zniszczyli Ostię i Porto. Sergiusz II zorganizował zbiórkę datków na odbudowę miasta.
Reformy i problemy
Pontyfikat Sergiusza II charakteryzował się odnowieniem akweduktu Marcjana oraz powiększeniem bazyliki św. Jana na Lateranie. W jego czasach wzrosła także praktyka symonii.
Podsumowanie
Sergiusz II był papieżem, który musiał zmierzyć się z wieloma wyzwaniami, w tym z atakami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi konfliktami politycznymi. Jego pontyfikat pozostawił ślad w historii Kościoła poprzez odbudowę Rzymu oraz reformy w strukturze kościelnej.