Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Serbołużyczanie

Serbołużyczanie

Serbołużyczanie, znani również jako Łużyczanie lub Serbowie łużyccy, to słowiańska grupa etniczna zamieszkująca Łużyce, region położony głównie w Niemczech, z niewielkimi fragmentami w Polsce i Czechach. Grupa ta dzieli się na dwie główne kategorie:

Reklama
  • Górnołużyczanie (około 30 tys. osób), mówiący językiem górnołużyckim.
  • Dolnołużyczanie (około 20 tys. osób), posługujący się językiem dolnołużyckim.

Pochodzenie nazwy

Nazwa „Serb” pochodzi od prasłowiańskiego słowa oznaczającego „prawowity potomek” i może mieć związek z Serbami bałkańskimi. Łużyce (niem. Lausitz) oznaczają obszar bagnisty, co wskazuje na bogactwo wodne regionu.

Historia Serbołużyczan

Serbołużyczanie osiedlili się w regionie Łużyc między VI a VII wiekiem. Ich terytorium rozciągało się od rzek Bobru i Kwisy po Łabę. W 631 roku po raz pierwszy wspomniani zostali w kronikach jako „Surbi”. W ciągu wieków region przeszedł przez różne etapy dominacji, w tym podbój przez Franków oraz późniejsze konflikty z Niemcami i Polską.

Reklama

Język i kultura

Od XVI wieku Serbołużyczanie zaczęli rozwijać piśmiennictwo w swoich językach. W 1842 roku rozpoczęto publikację łużyckich gazet i książek. Mimo trudności, ich kultura przetrwała dzięki silnym tradycjom oraz religijności. Istnieją różne regionalne dialekty i obyczaje, a język łużycki jest nauczany w niektórych przedszkolach.

Regiony kulturowe Łużyc

Łużyce dzielą się na trzy główne regiony:

  • Region katolickich Łużyc: Z językiem górnołużyckim, gdzie tradycje są najlepiej zachowane.
  • Region Wojerecy i Slepo: Protestancki, z dialektem i zniszczoną kulturą z powodu wydobycia węgla.
  • Region Dolnych Łużyc: Protestancki, z językiem dolnołużyckim, silnie zgermanizowany.

Łużyce a Polska

Łużyce były częścią Królestwa Polskiego do 1031 roku. W XIX wieku nawiązały współpracę z Polakami, a ich aspiracje niepodległościowe były widoczne po obu wojnach światowych. Obecnie istnieją stowarzyszenia prołużyckie w Polsce, a badania genetyczne wskazują na bliskie pokrewieństwo między Polakami a Serbołużyczanami.

Reklama

Pozostałe informacje

  • Marcin Luter miał negatywne opinie o Serbołużyczanach, co nie było podzielane przez jego współpracowników.
  • Ks. Alojs Andricki jest błogosławionym Serbołużyczaninem, a Stanislaw Tillich, były premier Saksonii, jest Serbołużyczaninem.
Reklama