Serafinów – Wieś w Wielkopolsce
Serafinów to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie krotoszyńskim, w gminie Koźmin Wielkopolski. Jej historia sięga XVI wieku.
Historia i demografia
W okresie Wielkiego Księstwa Poznańskiego (1815-1848) Serafinów był jedną z mniejszych miejscowości w pruskim powiecie Krotoszyn, w rejencji poznańskiej. Folwark Serafinów stanowił część majątku Gościejewo, którego właścicielką była Józefina Ożegalska. Zgodnie z danymi z 1837 roku, wieś miała 21 mieszkańców, którzy zamieszkiwali dwa domostwa.
Kościół pw. św. Rozalii
W Serafinowie znajduje się drewniany kościół pw. św. Rozalii, zbudowany w latach 1707-1708 z ofiar mieszkańców Mokronosa, w czasie epidemii morowego powietrza. Wyposażenie wnętrza obejmuje:
- Trzy ołtarze z I poł. XVIII wieku:
- Główny ołtarz w stylu barokowym z obrazami św. Rozalii i św. Katarzyny
- Ołtarz pw. św. Franciszka z Asyżu w stylu manierystycznym
- Ołtarz pw. Matki Boskiej z obrazami patronki kościoła z I poł. XVII wieku
- Manierystyczna ambona z postaciami ewangelistów z I poł. XVII wieku
- Barokowo-ludowy krucyfiks na belce tęczowej
- Drzwi z XVII-wiecznymi okuciami i zamkiem
Administracja
W latach 1975–1998 Serafinów administracyjnie należał do województwa kaliskiego. Obok kościoła znajduje się niewielki park, w którym usytuowana jest dawna plebania, przekształcona na dworek na przełomie XIX i XX wieku.
Podsumowanie
Serafinów jest miejscowością o bogatej historii i cennym dziedzictwie kulturowym, w tym zabytkowym kościołem i dawną plebanią. Jako część gminy Koźmin Wielkopolski, wieś przyciąga uwagę swoją unikalną architekturą i historią.