Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Senatus Populusque Romanus

SPQR: Senatus Populusque Romanus

SPQR, czyli „Senat i Lud Rzymski”, to łacińska formuła, która w starożytności pełniła rolę oficjalnej nazwy Cesarstwa Rzymskiego. Skrót ten, przed wprowadzeniem wizerunku orła jako godła państwowego, był symbolem władzy i autorytetu senatu.

Reklama

Formuła SPQR została spopularyzowana przez Oktawiana Augusta i odzwierciedlała jego politykę, która opierała się na współpracy z senatem. Skrót ten był obecny na monetach, sztandarach legionów oraz na pomnikach fundowanych przez senat.

Współczesne użycie SPQR

Skrót SPQR jest wciąż używany w Rzymie. Można go znaleźć w różnych miejscach, takich jak:

Reklama
  • herb stolicy Włoch
  • słupy ogłoszeniowe
  • przystanki autobusowe
  • pokrywy studzienek kanalizacyjnych
  • latarnie uliczne

W okresie renesansu hasło to było przywoływane w miastach europejskich dążących do autonomii, które wzorowały się na starożytnym Rzymie. W Polsce jedynie Gdańsk i Toruń miały podobne przywileje. W Toruniu zachował się skrót SPQT (Senatus Populusque Thorunensis), umieszczony na portalu prowadzącym do Sali Rady w Ratuszu Staromiejskim.

Podsumowanie

SPQR pozostaje istotnym symbolem historycznym, reprezentującym współpracę między senatem a ludem w starożytnym Rzymie, a jego obecność w dzisiejszym Rzymie świadczy o trwałym dziedzictwie tego okresu.

Reklama

Bibliografia

  • Wiesław Litewski: „Historia Źródeł Prawa Rzymskiego”, Wyd. UJ Kraków 1989
Reklama