Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Segregacja rasowa

Chcę dodać własny artykuł

Segregacja rasowa

Segregacja rasowa to systematyczne i zinstytucjonalizowane oddzielenie grup społecznych na podstawie rasy, etniczności lub religii. Może przybierać formę geograficzną lub dotyczyć dostępu do instytucji, takich jak szkoły czy transport publiczny. Wyróżnia się segregację dobrowolną, wynikającą z chęci odrębności, oraz przymusową, często dyskryminującą jedną z grup.

Przykłady segregacji rasowej

Nazistowskie Niemcy

W latach 30. XX wieku w Niemczech wprowadzono ustawy norymberskie, które zakazywały małżeństw między Żydami a „aryjskimi” Niemcami. W Generalnym Gubernatorstwie społeczeństwo zostało podzielone na grupy z różnymi prawami i przywilejami, co prowadziło do niezwykle brutalnej dyskryminacji.

Stany Zjednoczone

Prawa Jima Crowa po wojnie secesyjnej wprowadziły segregację rasową, która trwała do lat 60. XX wieku. Biali i czarni byli zmuszeni korzystać z oddzielnych szkół, toalet i miejsc w restauracjach. Po II wojnie światowej zaczęto walczyć o prawa czarnoskórej społeczności, co doprowadziło do uchwalenia Civil Rights Act w 1964 roku.

Republika Południowej Afryki – Apartheid

Apartheid, system segregacji rasowej w RPA, trwał od 1948 do 1994 roku. Wprowadzono szereg przepisów, które formalizowały oddzielenie rasowe w życiu społecznym i politycznym.

Rodezja

W Rodezji (obecnie Zimbabwe) rząd białej mniejszości ogłosił jednostronną niepodległość w 1965 roku, co doprowadziło do międzynarodowych sankcji i walki o prawa czarnej ludności. Segregacja była obecna jeszcze przed 1965 rokiem.

Izrael i Jordania

Izrael jest oskarżany przez niektóre organizacje o praktykowanie apartheidu, ograniczając prawa do obywatelstwa dla osób nieżydowskiego pochodzenia. W Jordanii Żydzi nie mogą uzyskać obywatelstwa.

Fidżi

Po wojskowych zamachach stanu w 1987 roku w Fidżi wprowadzono dyskryminacyjne przepisy, które ograniczały prawa mniejszości hinduskiej. Nowa konstytucja z 1990 roku wprowadziła pewne poprawki, ale problemy rasowe pozostały aktualne.

Separatyzm rasowy

Biały separatyzm

Biały separatyzm zakłada, że osoby białej rasy powinny żyć oddzielnie od innych ras. Często jest związany z ideologią białej supremacji, mimo że niektórzy separatyści odrzucają tę ideę. Używają eufemizmów, aby złagodzić swoje poglądy.

Czarny separatyzm

Czarny separatyzm, zwłaszcza w USA, dąży do stworzenia niezależnych czarnych społeczności w odpowiedzi na rasizm i nierówności. Współczesne grupy mają różne cele, od powrotu do Afryki po utworzenie niezależnego czarnego państwa.

Separatyzm latynoski

Niektóre latynoskie grupy w USA, zwłaszcza w latach 60., głosiły ideę rasowego separatyzmu, dążąc do utworzenia niezależnego państwa na terenach dawnych Meksykańskich, co znalazło odzwierciedlenie w dokumencie Plan Espiritual de Aztlan.