Dzisiaj jest 25 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama

Schräge Musik

Chcę dodać własny artykuł

Schräge Musik – System Uzbrojenia Nocnych Myśliwców

Schräge Musik to kodowa nazwa systemu uzbrojenia niemieckich nocnych myśliwców z II wojny światowej. Polegał on na montażu działek lotniczych na grzbiecie samolotu, które strzelały pod kątem, co umożliwiało atakowanie bombowców od spodu, w miejscach słabo bronionych. Nazwa systemu nawiązuje do propagandy nazistowskiej i muzyki jazzowej, a dosłownie oznacza „krzywą muzykę”.

Geneza

Pomysł strzelania pod kątem nie był nowy. Już podczas I wojny światowej zauważono możliwość użycia ruchomych karabinów maszynowych, jednak nie zyskał on popularności. W latach 20. XX wieku w Wielkiej Brytanii powstały prototypy myśliwców z takim uzbrojeniem, ale nie weszły one do produkcji.

Testy i Użycie

W 1941 roku rozpoczęto testy systemu, a pierwsze skuteczne zestrzelenie bombowca miało miejsce w maju 1943 na samolocie Messerschmitt Bf 110. Operacyjne użycie Schräge Musik miało miejsce 17 sierpnia 1943 podczas nalotu RAF na Peenemünde, gdzie niemieckie myśliwce zestrzeliły 29 bombowców. Do końca 1943 roku system był szeroko wprowadzany, a w 1944 roku stosowany w co trzecim niemieckim myśliwcu nocnym.

Atak i Wady Systemu

Uzbrojenie Schräge Musik miało swoje wady, w tym niską celność przy dużej różnicy prędkości między myśliwcem a bombowcem. Rozwiązaniem był system automatycznego strzału, który uruchamiał się podczas przelotu pod celem. Mimo to ataki wymagały bliskiego podejścia do celu, co narażało myśliwiec na uszkodzenia od odłamków bombowców. Dodatkowo, umiejscowienie działek za pilotem wpływało na stateczność maszyny.

Obrona przed Atakami

Załogi bombowców często nie były świadome zbliżającego się ataku. Po ustaleniu, że myśliwce atakują od dołu, alianci wprowadzili kilka rozwiązań, takich jak dodatkowe okna obserwacyjne czy modyfikacje radarów H2S, które wykrywały zbliżające się myśliwce. Mimo to, wprowadzone środki nie były w pełni skuteczne, a ataki Schräge Musik przynosiły tragiczne skutki dla bombowców.

Przykładowe Instalacje

  • Dornier Do 217N: 4 działka 20 mm MG 151/20
  • Heinkel He 219: 2 działka 30 mm MK 108
  • Messerschmitt Me 262B-2: 2 działka 30 mm MK 108
  • Focke-Wulf Ta 154: 2 × 30 mm MK 108

Bibliografia

  • Gebhard Anders: History of the German Night Fighter Force 1917–1945 (1979)
  • Freeman Dyson: A Failure of Intelligence, Technology Review (Lis-Gru 2006)
  • Peter Hinchliffe: Luftkrieg bei Nacht 1939–1945, Motorbuch Verlag.