Dzisiaj jest 15 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł

Sark

Wyspa Sark

Sark (fr. Sercq) to czwarta co do wielkości wyspa w archipelagu Wysp Normandzkich, będąca częścią Baliwatu Guernsey. Stanowi feudalną monarchię dziedziczną pod władzą seniora, uznającą zwierzchność króla Anglii. Sark nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa ani Unii Europejskiej.

Charakterystyka

Wyspa znajduje się 32 km od Normandii, ma powierzchnię 5,5 km² i około 620 mieszkańców. Język angielski jest dominujący, a lokalny język sercquiais jest używany przez mniej niż 20 osób.

Na Sarku funkcjonuje system feudalny, w ramach którego 40 panów feudalnych dzierżawi ziemię od dziedzicznego władcy, Wielkiego Suwerennego Pana Sarku. System walutowy oparty jest na Baliwacie Guernsey, jednak nie obowiązuje system fiskalny. Mieszkańcy płacą podatek od kapitału, a usługi medyczne są płatne.

Na wyspie nie można poruszać się samochodami ani używać dronów. Transport opiera się głównie na zaprzęgach konnych i rowerach. Główne źródła dochodu to turystyka i operacje finansowe.

Historia

Pierwsze wzmianki o Sarku pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego. W 933 roku wyspa została nadana Normanom, a w 1218 roku zdobyta przez Anglików. Epidemia ospy w XIV wieku spowodowała znaczny spadek liczby mieszkańców. Wyspa została ponownie zasiedlona w 1563 roku, a w 1579 roku powołano parlament Chief Pleas.

W XVIII wieku miało miejsce krótkotrwałe powstanie ludowe, a w latach 1833–1847 działała kopalnia miedzi i srebra. Sark był okupowany przez Niemców podczas II wojny światowej.

Proces demokratyzacji

W 2007 roku rozpoczął się proces demokratyzacji na wyspie, zainicjowany przez zakup Brecqhou przez bliźniaków Barclay. Mieszkańcy wyspy podzieleni byli w kwestii reform. W 2008 roku parlament Sarku zatwierdził zmiany prawne, wprowadzając 30-osobowy parlament, z czego 28 członków będzie wybieranych w wyborach powszechnych. Pierwsze demokratyczne wybory miały miejsce 10 grudnia 2008 roku.

Reformy znoszą trybut, wprowadzając roczny podatek płacony seniorowi. Bracia Barclay zapowiedzieli zwiększenie inwestycji na wyspie, jeśli proces demokratyzacji będzie postępował.