Sargon I – Władca Asyrii
Sargon I, znany również jako Szarru-kin I, był władcą miasta-państwa Aszur, synem Ikunuma. Jego panowanie miało miejsce w latach około 1920–1881 p.n.e. lub 1917–1878 p.n.e. Jest 35. władcą Asyrii, wymienionym w Asyryjskiej liście królów.
Imię
Sargon I nosił imię nawiązujące do słynnego Sargona Wielkiego (2334–2279 p.n.e.), założyciela dynastii akadyjskiej. Nie jest jasne, czy imię to nadano mu przez ojca, czy było to imię tronowe. Wybór takiego imienia sugeruje, że w XX w. p.n.e. postać Sargona Wielkiego cieszyła się dużą estymą w Aszur. W transliteracji jego imię zapisywane jest jako dlugal.gin, co oznacza „boski Sargon”.
Tytulatura
Sargon I na swojej pieczęci cylindrycznej nosił tytuł „zarządcy/namiestnika (boga) Aszura” (énsi da-šùr). W inskrypcji, znanej jako KEL A, przyporządkowano mu 40 eponimów, co sugeruje 40-letni okres panowania. Dokumenty z tego okresu pochodzą z archiwów ważnych asyryjskich kupców.
Choć nie znaleziono inskrypcji Sargona I w Aszur, istnieje wotywna inskrypcja Haditum, datowana na jego rządy. Umieszczona na trójkątnej płytce z brązu, wspomina o ofierze dla Isztar, dokonywanej za jego panowania. Sargon I jest także wymieniany w inskrypcji późniejszego władcy jako jeden z budowniczych murów obronnych Aszur.
Lista eponimów i odniesienia
W czasie panowania Sargona I zidentyfikowano 40 eponimów, co odzwierciedla rozwój administracji oraz znaczenie handlu w tym okresie.
Bibliografia
- A.K. Grayson, Assyrian Rulers of the Third and Second Millennia BC (to 1115 BC), University of Toronto Press 2002.
- A.K. Grayson, Königslisten und Chroniken. B. Akkadisch, w: Reallexikon der Assyriologie, Walter de Gruyter, Berlin – New York 1980-83.
- K.R. Veenhof, J. Eidem, Mesopotamia. The Old Assyrian Period, Academic Press Fribourg 2008.