Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach

Sanktuarium Matki Bożej Królowej Tatr, znane również jako Matka Boża Jaworzyńska, znajduje się w Tatrach Wysokich, na wysokości około 1200 m n.p.m., w Tatrzańskim Parku Narodowym, obok Rusinowej Polany. Przy sanktuarium przebiega niebieski szlak turystyczny prowadzący z Zazadniej.

Reklama

Powstanie sanktuarium

Historia sanktuarium sięga około 1860 roku, kiedy to Marysia Murzańska, 14-letnia pasterka, miała zobaczyć w lesie postać, którą określiła jako „Piękną Panią”. Postać ta obiecała jej szybkie odnalezienie zaginionych zwierząt i dała kilka duchowych wskazówek. Wkrótce po tym zdarzeniu umieszczono na drzewie obrazek, co stało się początkiem kultu.

Historia kultu i sanktuarium

Pielgrzymki na Wiktorówki rozpoczęły się w 1910 roku, a pierwsze mszę odprawiono 2 lipca 1932 roku w nowej kaplicy, zbudowanej w 1921 roku. W 1936 roku kaplica została odbudowana po zniszczeniach. W czasie II wojny światowej figurka Matki Boskiej była przechowywana w Bukowinie, a po wojnie powróciła na Wiktorówki.

Reklama

W 1956 roku rozpoczęto rozbudowę kaplicy, a w 1957 roku utworzono turystyczny ośrodek duszpasterski, którym początkowo opiekowali się księża marianie, a następnie dominikanie. W 1975 roku kardynał Karol Wojtyła powierzył opiekę nad sanktuarium dominikanom i związano go z parafią w Małym Cichem.

Uroczystości odpustowe

Na Wiktorówkach odbywają się uroczystości odpustowe związane z różnymi świętami, m.in.:

  • 3 maja – Matki Boskiej Królowej Polski
  • 2 lipca – Nawiedzenie
  • 16 lipca – święto MB Szkaplerznej
  • 2 sierpnia – MB Anielskiej
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie
  • 8 września – Narodzenie NMP
  • pierwsza niedziela października – MB Różańcowej

Architektura i otoczenie

Kaplica to drewniany budynek na granitowej podmurówce, z dwuspadowym dachem i ozdobnym wnętrzem. Oprócz kaplicy znajduje się turystyczna kuchnia z uzdrawiającym źródełkiem. W otoczeniu kaplicy umieszczono tablice upamiętniające ofiary gór.

Znaczenie Wiktorówek

Sanktuarium jest ważnym miejscem dla górali, turystów i taterników, a kardynał Karol Wojtyła wielokrotnie je odwiedzał. Na Wiktorówkach organizowane są również msze i spotkania dla młodzieży.

Szlaki turystyczne

Do sanktuarium prowadzi niebieski szlak z Zazadniej. Czas przejścia:

Reklama
  • Z Zazadniej na Rusinową Polanę: 1:15 h, w dół: 1 h
  • Z Rusinowej Polany do Palenicy Białczańskiej: 40 min, w dół: 50 min
Reklama