„`html
Sana – Stolica Jemenu
Sana (Ṣanʿāʾ) jest stolicą Jemenu, położoną w zachodniej części kraju na wysokości 2100–2300 m n.p.m. W 2004 roku liczyła około 1,7 miliona mieszkańców. Uznawana za jedno z najstarszych miast na świecie, jej początki sięgają I wieku.
Po uzyskaniu niepodległości przez Jemen Północny w 1918 roku, Sana stała się stolicą, a po zjednoczeniu Jemenu w 1990 roku, zachowała ten status.
Historia
Sana jest jednym z najstarszych zamieszkanych miejsc na świecie. Legenda głosi, że została założona przez Sema, syna Noego. W starożytności znana była jako „Azal”. Miasto było kluczowym ośrodkiem handlowym, położonym na szlakach łączących Marib z Morzem Czerwonym.
W 1517 roku Jemen przeszedł pod panowanie Mameluków, a później Turków osmańskich. W 1962 roku Sana stała się stolicą Republiki Jemenu.
Stare Miasto
Stare Miasto Sany, zamieszkane od ponad 2,5 tys. lat, otoczone jest glinianymi murami. Znajduje się tam 106 meczetów, 12 łaźni oraz około 6,5 tys. domów z XI wieku. Charakterystyczne są wielokondygnacyjne domy, w których mieszkają wielopokoleniowe rodziny.
W 1984 roku Stare Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Klimat
Sana charakteryzuje się łagodną wersją klimatu pustynnego z opadami wynoszącymi średnio około 200 mm rocznie. Ze względu na wysokość, temperatury są umiarkowane, z najchłodniejszym miesiącem w styczniu i najcieplejszym w lipcu. W zimie temperatura może spadać do -9°C.
Demografia
Sana jest najszybciej rozwijającą się stolicą na świecie z rocznym wzrostem populacji wynoszącym 7%. Większość wzrostu wynika z migracji z obszarów wiejskich.
Społeczność żydowska
Żydzi są obecni w Jemenie od czasów króla Salomona. Po utworzeniu Izraela większość jemeńskich Żydów opuściła kraj. Po rebelii Houti w 2004 roku, rząd zaoferował schronienie ocalałym Żydom w Sanie.
Gospodarka
W Sanie 40% miejsc pracy znajduje się w sektorze publicznym, a inne źródła zatrudnienia to przemysł i handel. Sektor nieformalny stanowi około 32% zatrudnienia. Bezrobocie w mieście wynosi około 25%.
Transport
Sana dysponuje międzynarodowym lotniskiem oraz systemem transportu publicznego w postaci autobusów zwanych d’bab.
Sport
Miejscem sportowym jest stadion Ali Muhesen, narodowy stadion Jemenu w piłce nożnej, zdolny pomieścić 25 tys. osób. Mimo organizacji Pucharu Zatoki Perskiej w 2010 roku, Sana nie była jego gospodarzem.
„`