Samuel Thomas von Sömmering
Samuel Thomas von Sömmering (ur. 28 stycznia 1755 w Toruniu, zm. 1830 w Frankfurcie nad Menem) był wybitnym niemieckim anatomem, lekarzem i fizykiem. Jego naukowa kariera obejmowała wiele lat pracy na czołowych uniwersytetach w Niemczech.
Życiorys
Urodził się w Toruniu jako syn lekarza i córki pastora. Ukończył studia na Uniwersytecie w Getyndze. W latach 1784–1820 był profesorem anatomii i fizjologii na uniwersytetach w Moguncji, Frankfurcie nad Menem oraz Monachium. W 1820 roku osiedlił się na stałe we Frankfurcie, gdzie zmarł 2 marca 1830 roku.
Sömmering utrzymywał bliskie kontakty z Toruniem, a w 1827 roku przekazał część swoich zbiorów miastu. W 1868 roku odsłonięto tablicę upamiętniającą jego osiągnięcia, a w 2003 roku z okazji rocznicy partnerstwa Torunia z Getyngą odsłonięto jej replikę.
Dorobek naukowy
Samuel von Sömmering zasłynął przede wszystkim dzięki badaniom z zakresu anatomii człowieka. Do jego najważniejszych osiągnięć należą:
- Odkrycie plamki żółtej w siatkówce oka.
- Wskazanie związku między paleniem fajki a rakiem wargi.
- Publikacja traktatu Ueber das Orgas der Seele, w którym sugerował, że dusza znajduje się w płynie mózgowo-rdzeniowym neuronów.
- Stworzenie pierwszego graficznego przedstawienia żeńskiego szkieletu.
Oprócz anatomii interesował się również paleontologią, fizyką, astronomią, mechaniką i antropologią. Prowadził badania nad szczątkami krokodyla oraz pterodaktyla. Wprowadził innowacje w telekomunikacji, wynajdując telegraf galwaniczny i tworząc pierwszy system telegraficzny w Bawarii w 1811 roku.