Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Samuel Adalberg

Samuel Adalberg

Samuel Adalberg (1867-1939) był polskim historykiem, paremiologiem i folklorystą żydowskiego pochodzenia, który znacząco wpłynął na badania nad przysłowiami i folklorem. Jego działalność obejmowała zarówno pracę naukową, jak i społeczną.

Reklama

Życiorys

Adalberg urodził się 21 czerwca 1867 roku w Warszawie. Był częścią zasymilowanej żydowskiej inteligencji. Ukończył gimnazjum w Warszawie, a następnie studiował filozofię i historię na uczelniach w Berlinie i Paryżu, pod kierunkiem Juliana Krzyżanowskiego. W 1890 roku przetłumaczył 580 przysłów żydowskich z kolekcji Ignacego Bernsteina, które opublikował w czasopiśmie „Wisła” jako Przysłowia żydowskie.

W uznaniu swoich zasług, Adalberg został członkiem Akademii Umiejętności. Prowadził fundację wspierającą ubogich studentów żydowskich przy Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę objął stanowisko dyrektora departamentu do spraw żydowskich w Ministerstwie Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz był radnym m.st. Warszawy.

Reklama

Wybrane publikacje

  • 1887: Słownik przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich
  • 1890: Przysłowia żydowskie
  • 1891: Przysłowia polskie i krytyka
  • 1894: Księga przysłów, przypowieści i wyrażeń przysłowiowych polskich

Linki zewnętrzne

Samuel Adalberg zmarł 10 listopada 1939 roku w Warszawie, gdzie również został pochowany na cmentarzu żydowskim na Woli.

Reklama
Reklama