Reklama
Dzisiaj jest 10 stycznia 2025 r.
Chcę dodać własny artykuł
Reklama
Reklama
Reklama

Samospalenie (pseudonauka)

Samospalenie

Samospalenie, znane również jako samozapłon (ang. Spontaneous Human Combustion, SHC), to zjawisko, które polega na zapłonie ludzkiego ciała bez oczywistych przyczyn. Naukowo nie potwierdzono jego istnienia.

Reklama

Charakterystyka zjawiska

Osoby wierzące w fenomen samospalenia opisują go jako proces, w którym ciało spala się, pozostawiając jedynie popioły, a nawet kości. W trakcie tego zjawiska pojawia się jasnoniebieski płomień oraz gęsty dym, a także charakterystyczny syk, przypominający ulatniający się gaz.

Badania akademickie

Pierwsze poważne badania nad samospaleniem przeprowadził doktor D. J. Gee na uniwersytecie w Leeds. W swoich badaniach stwierdził, że picie alkoholu nie ma wpływu na to zjawisko. Istnieje możliwość, że do zapłonu dochodzi na skutek zapalenia się odzieży lub przedmiotów, co prowadzi do stopniowego spalania ciała, w tym tłuszczu, który może podsycać ogień. W niektórych przypadkach brak jest dowodów na źródło ognia.

Reklama
Reklama

Samospalenie w hinduizmie

  • Indus Gopi Krishna opisał w swojej pracy intensywne odczucie ciepła wewnętrznego, związane z rozbudzeniem energii kundalini.
  • Swami Muktananda Paramahansa relacjonował, że doświadczał wewnętrznego ognia podczas praktyk duchowych, co wiązał z oczyszczaniem subtelnych ciał ludzkich.
  • Swami Rama wspomniał o samospaleniu jako jednym ze sposobów osiągnięcia mahasamadhi.
  • W tekstach takich jak Bhagawatapurana opisana jest bogini Sati, która świadomie poddaje się spaleniu w stanie medytacji.

Literatura przedmiotu

  • Ablaze! The Mysterious Fires of Spontaneous Human Combustion, Larry E. Arnold, M. Evans & Company.
Reklama